Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


To już pewne. W Stalowej Woli powstanie nowoczesny zakład produkujący folię miedzianą wykorzystywaną w akumulatorach elektrycznych samochodów. Zakład ma wytwarzać 50 tys. ton folii rocznie, a produkcja ma się rozpocząć w drugiej połowie 2024 roku. Budowa zakładu koreańskiej spółki SK Nexilis wchodzącej w skład Grupy SKC ma ruszyć już w roku 2022. W sumie Koreańczycy zamierzają zainwestować na początek około 3 mld złotych. To największa zagraniczna inwestycja w Polsce Południowo-Wschodniej.

Ceremonia ogłoszenia i podpisania porozumienia o inwestycji odbyła się w Stalowej Woli z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefów koreańskiej Grupy SKC oraz spółki SK Nexilis, która będzie realizować inwestycję na Podkarpaciu. Obecni byli na niej także przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Decyzję o wsparciu dla inwestycji SK Nexilis w Stalowej Woli wręczył prezesowi SK Nexilis premier Mateusz Morawiecki zaś porozumienie o współpracy podpisali wspólnie: premier Morawiecki, prezes SKC - Wan-Jae Lee, prezes SK Nexilis - Young-Tae Kim, wiceprezes ARP – Paweł Kolczyński, Krzysztof Drynda - prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz prezydent Stalowej Woli – Lucjusz Nadbereżny.

Premier Mateusz Morawiecki mówił tuż przed podpisaniem dokumentów, że trudny czas transformacji po 89 roku doprowadził do zmarnowania naszego potencjału, ale teraz gospodarka odradza się na nowo, czego przykładem jest inwestycja w Stalowej Woli:

 

Ciężka praca Polaków połączona z poszukiwaniem najlepszych na świecie inwestorów doprowadziła do tego, że dzisiaj Polska gospodarczo wygląda zupełnie inaczej – mówił premier.

 

Premier Morawiecki podkreślał, że jednym z absolutnie najlepszych inwestorów jest właśnie firma SK Nexilis z Korei Płd.

 

Inwestycja w szeroko rozumianą elektromobilność wpisuje się w strategię odpowiedzialnego rozwoju w sposób perfekcyjny. Tworzy nie tylko nowe miejsca pracy, ale także potencjał do rozwoju kreatywności, innowacyjności w całej Polsce. A Polska już dziś jest liderem elktromobilności w Europie – warto to podkreślić – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Tutaj na Podkarpaciu wraz z marszałkiem i wojewodą inicjowaliśmy Polską Dolinę Wodorową. Stawiamy na nowoczesny rozwój elektromobilnosci, wykorzystania wodoru i wszelkich technologii w zasilaniu polskiego przemysłu w czystą energię – podkreślał szef rządu.

 

Premier mówił, że ta inwestycja będzie miała wpływ na rozwój Stalowej Woli, ale także całego Podkarpacia. Dziękował także przedstawicielom firmy za wybór Polski:

 

Dziękuję za waszą inwestycję, która będzie z korzyścią dla waszej firmy, Stalowej Woli, Podkarpacia i Polski.

 

Prezes Grupy SKC Wan-Jae Lee dziękując za wsparcie polskiego rządu podkreślał, że nie jest to pierwsza inwestycja SKC w Polsce:

 

Może dlatego nie czuję się w Polsce jak w obcym kraju. Zawsze miałem dobre wspomnienia z Polski. Dzisiaj mogąc się spotkać z panem premierem i prezydentem Stalowej Woli czuję, że zrealizujemy z sukcesem dobrą inwestycję – powiedział prezes SKC.

 

Prezes SKC podkreślał też, że Polska dzięki dynamicznemu rozwojowi jest dzisiaj bramą do rynku europejskiego z konkurencyjną bazą produkcyjną i logistyczną i pełni ważną rolę dla Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał też, że Stalowa Wola jest dobrze przygotowana dla pozyskania inwestorów, dlatego ich spółka zdecydowała się tu zainwestować:

 

Nasza firma dzięki tym zaletom bez zastanowienia podjęła decyzję o ulokowaniu inwestycji w Stalowej Woli. SKC planuje zainwestować 3 mld złotych w pierwszej fazie, dzięki czemu powstanie zakład produkujący rocznie 50 tys. ton folii miedzianej. A nasze produkty trafią do klientów z całej Europy – zapowiedział prezes SKC.

 

Prezes SKC zapowiedział, że w kolejnej fazie planują podwoić produkcję folii miedzianej, aby stać się liderem rynku  GreenMobility. Grupa ma też w planach inwestycje w obszarze innych technologii – m.in. materiałów anodowych. Szef Grupy SKC zapowiedział, że jego grupa zamierza korzystać z odnawialnych źródeł energii podczas produkcji w nowej firmie.

Prezes SK Nexilis - Young-Tae Kim – spółki SKC – mówił o konkretach dotyczących inwestycji w Stalowej Woli.

 

SK zamierza nabyć w 56 hektarów ziemi pod inwestycję. Po zakupie gruntu planujemy budowę w pierwszej połowie 2022 zakładu, który zacznie produkcję w 2024 roku – powiedział prezes SK Nexilis.

 

Szef SK Nexilis zapowiedział także, ze zatrudnienie w nowej firmie znajda setki osób, które zostaną przeszkolone do pracy w nowym zakładzie.

Ambasador Korei Płd. - Mi-Ra Sun – mówiła o dynamice wzrostu współpracy pomiędzy Polską a Koreą  – zarówno pod względem ilości inwestycji, jak także ich jakości.

Paweł Kolczyński – wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu dziękował partnerom z Korei za zaufanie, które stało za tą inwestycją.

 

Około 3 mld złotych nakładów to olbrzymia szansa dla Stalowej Woli, całego regionu i Podkarpacia – mówił wiceprezes Kolczyński.

 

W imieniu ARP zadeklarował dalsze wsparcie dla całej grupy SKC. Zapowiedział np.  budowę farmy fotowoltaicznej, aby firma miała dostęp do „zielonej energii”.

Krzysztof Drynda - prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu mówił z kolei:

 

Dzisiejsze ogłoszenie wpisuje się w rekordowy rok, historyczny dla PAIH. Dzisiejsza uroczystość, to również dowód na to, że Polska jest liderem elektromobilności w Europie.

 

Lucjusz Nadbereżny – prezydent Stalowej Woli z dumą mówił, że to historyczna, wielka inwestycja, która odmieni gospodarczo Stalową Wolę, cały region i kraj. Mówił też o szansie ale i o dużym wyzwaniu dla miasta, któremu wszyscy zamierzają sprostać:

 

Wyzwanie, przed którym stanęła Stalowa Wola o wartości 3 mln złotych na pewno nie będzie drogą łatwą, ale my swoją determinacją wyruszamy wspólnie, bo wiemy, że ona prowadzi z firmą SK na sam szczyt – mówił prezydent Stalowej Woli.

 

Podziękował także premierowi za zaangażowanie rządu w to przedsięwzięcie:

 

Polska odradza swoje najwspanialsze tradycje przemysłowe – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny

 

W wydarzeniu uczestniczyła także senator Janina Sagatowska, wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz wojewoda Ewa Leniart.