Otwórz/zamknij mapę strony

200422 rozmwoaPandemia sparaliżowała wiele dziedzin życia. Samorząd województwa jednak robi wszystko aby inwestycje, które rozpoczęto i zaplanowano mogły przebiegać bez zakłóceń.

To również inwestycje w infrastrukturę kolejową. Prace na liniach L25 i L108 oraz plany budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej to najważniejsze wyzwania województwa w tym zakresie. Dziś o tych trzech inwestycjach rozmawiano podczas wideokonferencji z przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych. W spotkaniu on-line wziął udział prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel  oraz dyrektora Regionu Południowego ds. projektów unijnych PKP PLK Mateusz Wanat. Ze strony samorządu brali udział marszałkowie Władysław Ortyl i Piotr Pilch oraz dyrektorzy departamentów zaangażowanych w realizację projektów kolejowych.

Inwestycje kolejowe należą do największych i najbardziej kosztownych stąd też konieczne są cykliczne spotkania, w których na bieżąco analizowany jest ich przebieg. Z informacji przedstawionych podczas dzisiejszego spotkania wynika, że na linii L25 na odcinku Mielec – Dębica nowe tory położone są już na 30 km drogi. Jeśli nic nie przeszkodzi to na koniec roku odcinek Mielec – Dębica będzie gotowy. Podczas spotkania omówiono także kilka opcji remontu dalszej części tego traktu w stronę Padwi Narodowej, a także planowanej budowy wiaduktu nad torami w Mielcu, który usprawniłby ruch do istniejącej już obwodnicy i nowego mostu na Wisłoce, który za kilka tygodni będzie otwarty. Rozmawiano również o Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej i kolejnych krokach po przetargu, w którym oferty przekroczyły środki na realizację tej inwestycji. O podjętych decyzjach w tych sprawach będziemy na bieżąco informować. 

Rozmawiano też o szczegółach poszczególnych inwestycji takich jak lokalizacja przystanków oraz innej infrastruktury niezbędnej dla pasażerów. Wiele jednostek samorządu terytorialnego zwraca się do PKP PLK o budowę nowych przystanków. Padła propozycja  stworzenia programu wprowadzania nowych przystanków kolejowych tak aby były to miejsca dla jak największej liczby pasażerów. 

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP
fot. Daniel Kozik

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego