180924 baza serwisowa jasionka

Nowoczesna baza serwisowa dla szerokokadłubowych samolotów pasażerskich powstanie obok Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka. List intencyjny tego przedsięwzięcia podpisał dziś marszałek Władysław Ortyl i Rafał Milczarski - Prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT.

Wchodzimy w nową jakość Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka - mówił marszałek Władysław Ortyl, Rzeszów ma do odegrania bardzo ważną rolę na lotniczej mapie Polski i w kontekście rozwoju połączeń i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – podkreślał  Mikołaj Wild

sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, a Rafał Milczarski - Prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT dodał – patrząc czysto biznesowo przyciągnął nas potencjał Podkarpacia.

Te słowa padły w urzędzie marszałkowskim tuż przed podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy samorządem województwa a Polską Grupą Lotniczą. To właśnie w Rzeszowie Polska Grupa Lotnicza ogłosiła plan budowy na terenie Portu Lotniczego  Rzeszów-Jasionka centrum serwisowego dla samolotów pasażerskich. Inwestycja będzie kosztować około 100 mln złotych, ma być gotowa w ciągu 3 lat. Baza będzie obsługiwać maszyny szerokokadłubowe, takie jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350 i stanie się największą tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej

W uroczystości podpisania dokumentu uczestniczyli m.in. Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Bogdan Rzońca Poseł RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, Mikołaj Wild sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, Rafał Milczarski Prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT, wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk, prezes Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka Michał Tabisz oraz dziennikarze.

Pod listem intencyjnym podpisy złożyli: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk oraz prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski. Strony zobowiązały się do działań na rzecz ulokowania przez PGL w rejonie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka nowoczesnego centrum serwisowego samolotów pasażerskich.

Ta inwestycja będzie wykorzystywać nasz potencjał, nasze profesjonalne kadry, naszą inteligentną specjalizację - lotnictwo i komonautykę - podkreślał marszałek Władysław Ortyl, mówiąc o przyszłej bazie serwisowej samolotów w Jasionce, na działce tuż obok lotniska.

20 lat temu rozpoczynając pracę na rzecz samorządu województwa jednym z naszych pierwszych celów był rozwój lotniska w Jasionce. Wtedy z obecnym marszałkiem Władysławem Ortylem bardzo o to zabiegaliśmy. I udało nam się ! Samorząd województwa decyzją ministra skarbu stał się właścicielem gruntów lotniska. To dało fundament pod kolejne decyzje. Gratuluję i bardzo się cieszę – mówil podczas konferencji Bogdan Rzońca Poseł RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, marszałek województwa 1 kadencji. 

Baza MRO (Maintenance Repair & Overhaul) ma zostać zbudowana w Rzeszowie przez Polską Grupę Lotniczą we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS). Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka powstaną hangary do obsługi technicznej, które będą przystosowane do przyjęcia najnowocześniejszych samolotów szerokokadłubowych, takich jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350.

PGL docenia unikalne zasoby, kompetencje i doświadczenie Województwa Podkarpackiego dla szeroko rozumianego transportu lotniczego. W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoce wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych, których źródłem będą m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska – mówi Rafał Milczarski, prezes PGL i LOT. -  Powstanie bazy serwisowej dla samolotów pasażerskich na Podkarpaciu to dowód na to, że rozwój spółek wchodzących w skład PGL i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza rozwój nie tylko w sąsiedztwie Warszawy i Łodzi, ale też w innych regionach Polski. Baza MRO na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka będzie pozytywnym bodźcem dla rynku pracy i dla gospodarki – dodaje.

Rynek lotniczy w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, czego najlepszym przykładem jest Rzeszów i województwo podkarpackie. Jasionka notuje rekordowe wyniki, zarówno na kierunkach europejskich, jak i na trasie do Nowego Jorku. Rola Polski w regionie nieustannie rośnie, w związku z tym podejmujemy szereg działań inwestycyjnych, w tym budujemy Centralny Port Komunikacyjny. Najnowsza inwestycja Polskiej Grupy Lotniczej w Rzeszowie-Jasionce spowoduje, że również pod względem obsługi przewoźników lotniczych będziemy mogli pełnić kluczową rolę w regionie Europy Środkowej i Wschodniej - mówi Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zadeklarował umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także wsparcie w ich skomunikowaniu i uzbrojeniu w stopniu niezbędnym do jej przeprowadzenia. Z kolei samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że będzie wspólpracował z PGL i LOT AMS w procesie szkolenia i pozyskiwania pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej, m.in. poprzez stworzenie programów szkolenia w szkołach średnich i wyższych z całego regionu.

To ważny dzień dla Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, ale również dla samorządu województwa. Dzisiejszy list intencyjny potwierdza kierunek, jaki obraliśmy dla rozwoju Portu Lotniczego w Jasionce, a przede słuszność realizowanych inwestycji na lotnisku. Jasionka to jest nasze centrum komunikacyjne, przy czym mam na myśli nie tylko ruch pasażerski, ale też ruch cargo, a także zlokalizowane tu firmy z branży lotniczej, które korzystają z lotniska. I właśnie dlatego chcemy je w dalszym ciągu rozwijać. Te działania wynikają z naszej strategii, przy wyznaczaniu i realizacji której mieliśmy na uwadze także dynamiczny rozwój naszego narodowego przewoźnika i plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W bazie serwisowej zatrudnienie ma znaleźć kilkaset osób. 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP
Video Michał Bosek
Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP