logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps pazdziernik 160

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Gospodarka w regionie

wrota-gospodarka

170719 hutchinsonW Zawadzie koło Dębicy firma Hutchinson otworzyła swoją fabrykę. Będzie w niej produkować uszczelki i elementy gumowe do samochodów. Docelowo pracę w nowym przedsiębiorstwie może znaleźć ok. tysiąc osób. W otwarciu wziął udział marszałek Władysław Ortyl. Obecny był też Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Zakład stanął w Zawadzie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, obok zjazdu z autostrady A4.  Firma produkować będzie uszczelki i elementy gumowe do samochodów, przede wszystkim dla Peugeota oraz w dalszej kolejności dla Volvo.

Budowa fabryki kosztowała ok. 160 milionów złotych. Zakład ma powierzchnię 21 tysięcy metrów kw. Jeszcze w tym roku pracę w nim ma znaleźć około 160 osób, w tym 60 w biurach.

- Zatrudnienie w 2018 roku ma sięgnąć docelowo 800 osób - zapewniał Piotr Gąska - wiceprezes Hutchinson Polska, który dodał, że zakład jest jeszcze formalnie w budowie, dopiero w najbliższych dniach zainstalowane zostaną pierwsze linie produkcyjne.

Wiceprezes Piotr Gąska w rozmowie z dziennikarzami dodał, że firma poważnie zastanawia się nad kolejną inwestycją w najbliższym sąsiedztwie. 

Wiceminister Adam Hamryszczak zaznaczył, że otwarcie zakładu wpisuje się w dwa z pięciu filarów rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju: innowacyjność i reindustrializację.

 Z kolei marszałek Władysław Ortyl stwierdził, iż cieszy się, że otwarcie fabryki wpisuje się w dwie z inteligentnych specjalizacji regionu, czyli motoryzację i lotnictwo. Dodał też, że inwestycja przyczyni się do podniesienia jakości kadr w regionie. 

- To pokazuje, że można inwestować na Podkarpaciu – powiedział marszałek, który zapowiedział także starania dotyczące poprawy skomunikowania tego obszaru.

Jacques Maigné, prezes Hutchinson przypomniał, że firma ma już fabryki w Bielsku Białej, Żywcu i Łodzi. W przyszłym roku ma zatrudniać w Polsce 10 tysięcy ludzi, a na całym świecie zatrudnia około 45 tys. pracowników. Zwrócił też uwagę na dobrą lokalizację, w sąsiedztwie autostrady A4.

- Eksportujemy do Europy Zachodniej, ale ponieważ polska gospodarka rozwija się - liczymy, że będziemy eksportować też do krajów Europy Środkowej - dodał Jacques Maigné. 

Przy okazji otwarcia nowej fabryki, nagrody otrzymało kilkanastu pracowników poddębickiej fabryki, którzy ostatnio zdobywali doświadczenie w zakładzie w Łodzi.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP
Fot. A. Cyło / gopodarkapodkarpacka.pl

 

Statystyka

Odwiedza nas 593 gości oraz 0 użytkowników.