160629hswSzanse dla polskiej zbrojeniówki - taki był główny temat dyskusji panelowej, która odbyła się w Stalowej Woli. Jej gospodarzami była redakcja Naszego Dziennika oraz Polska Grupa Zbrojeniowa. Wcześniej w Stalowej Woli odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Obrony.

We wspomnianej dyskusji wzięli udział gen. bryg. Adam Duda – szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, poseł Michał Jach – przewodniczący sejmowej Komisji Obrony, Maciej Lew-Mirskiego – wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Antoni Rusinek – prezes Huty Stalowa Wola i Andrzeja Kiński – redaktor naczelny magazynu „Wojsko i Technika”.
W spotkaniu uczestniczył także marszałek Władysław Ortyl. Nie zabrakło parlamentarzystów z senator Janiną Sagatowską i posłami Rafałem Weberem oraz Wojciechem Buczakiem, a także prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.


- Ta debata ma wskazać kierunki rozwoju i przede wszystkim powiedzieć, że Polska potrafi, że nie musimy mieć żadnych kompleksów w tym, aby dostarczać do naszego wojska i również poza nasze granice najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Myślę, że również Stalowa Wola jest do tego najlepszym miejscem, aby taką ogólnonarodową debatę rozpocząć - powiedział na otwarcie debaty prezydent Nadbereżny.


Podczas debaty wskazano najważniejsze problemy polskiej armii, szczególnie w kontekście jej zaopatrzenia w najlepszy sprzęt. Wskazano też podstawowe kierunki zmian w polskim systemie obrony. Poseł Rafał Weber w podsumowaniu przywołał z kolei problem przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.


- Cieszę się, że doszło do takiej debaty. Jest to istotne, że rozmawiamy o tych problemach tu na Podkarpaciu gdzie ten przemysł obronny jest skupiony. Padło wiele interesujących deklaracji i spostrzeżeń, które będą miały pozytywne znaczenie w przyszłości - podsumował debatę marszałek Władysław Ortyl.

 

Tomasz Leyko
rzecznik prasowy UMWP