Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Gospodarka i Transport

Wmurowano kamień węgielny pod fabrykę w Ropczycach

Michał Mielniczuk

160331 AEROFabryka Aero Gearbox International to wspólne przedsięwzięcie francuskiego Safran i brytyjskiego Rolls Royce. Zakład będzie produkował przekładnie mocy do wszystkich cywilnych silników produkowanych przez Rolls Royce. Na początku pracę ma znaleźć 60 osób, ale liczba zatrudnionych będzie stale rosła. W symbolicznym wmurowaniu kamienia węgielnego wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

Budowa fabryki rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku, natomiast jeszcze w tym roku planuje się rozpoczęcie produkcji. Na pracę w ropczyckiej fabryce może liczyć docelowo nawet 600 osób. W tej chwili trwa nabór pracowników. W kolejnym etapie firma zamierza świadczyć także usługi serwisowania.

Safran i Rolls Royce są obecne w Polsce. Pierwsza z nich ma już zakład na Podkarpaciu – Hispano Suiza w Sędziszowie Małopolskim zajmuje się produkcją komponentów i modułów do silników stosowanych m.in. w samolotach Airbus i Boeing.

Aero Gearbox International będzie wyłącznym dostawcą silników odrzutowych do angielskiej firmy. Hale nowej fabryki będą liczyły około 12 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Głównym wykonawcą jest Mostostal Zabrze.

 

Daniel Kozik

Biuro Prasowe

 

Zdjęcia:

Tadeusz Poźniak