Pierwsza w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC ma już 20 lat. Z tej okazji w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce odbyła się debata podsumowująca ten okres. Wzięli w niej m.in. udział marszałek Władysław Ortyl, Zdzisław Gawlik z Ministerstwa Skarbu Państwa, a także poseł Krystyna Skowrońska. Spotkanie zorganizowała Agencja Rozwoju Przemysłu oraz wydawca dziennika gospodarczego „Puls Biznesu”.

Korzyści z inwestowania w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, kierunki ich rozwoju oraz rola administracji rządowej i samorządu w pozyskiwaniu inwestorów – to tylko niektóre tematy debaty z okazji 20-lecia SSE EURO-PARK MIELEC.

Analizując działalność stref, w kontekście dwóch dekad istnienia SSE EURO-PARK MIELEC, marszałek powiedział, że pozytywnym zjawiskiem jest to, iż przedsiębiorstwa działające w strefach budują w nich swoje hale, laboratoria, a także kupują specjalistyczny sprzęt, co świadczy o tym, że zakorzeniły się w strefach.

Samorządy patrzą bardzo pozytywnie na strefy, gdyż generują one nowe miejsca pracy. Dlatego gminy konkurują między sobą o inwestorów, oferując im jak najlepsze warunki – mówił marszałek.

Dodał, że także samorząd województwa zabiega o przedsiębiorców czego przykładem jest Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny będący znakomitym miejscem do inwestowania ze względu na bliskość szlaków komunikacyjnych i lotnisko.

Zdzisław Gawlik z Ministerstwa Skarbu Państwa podkreślał z kolei, że o sukcesie SSE zdecydowało odpowiednie podejście do inwestorów, którzy dzięki pracownikom Agencji Rozwoju Przemysłu otrzymali wsparcie i pomoc w uruchomieniu biznesu. Dodał także, że nie byłoby rozwoju stref bez zaangażowania samorządów, a wiele z nich niestety „przespało” odpowiedni czas na ściągnięcie biznesu.

Marcin Zieliński – wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu odpowiedzialny za SSE podkreślał z kolei, że chcąc zachęcić firmy do inwestowania trzeba im dać dzisiaj coś więcej niż tylko odpowiednią infrastrukturę.

Jako ARP mamy możliwość wspierania inwestorów ze stref specjalnymi produktami finansowymi, na przykład pożyczkami. Mamy możliwości tworzenia odpowiedniego ekosystemu, transferu technologii i budowania relacji międzynarodowych  - mówił M. Zieliński.

Głos w debacie zabrała także poseł Krystyna Skowrońska, która podkreślała jak ważna była decyzja o przedłużeniu działalności stref do 2026 roku. Strefy to nie tylko instrument podatkowy, ale także  nowe miejsca pracy – mówiła poseł Skowrońska.

SSE EURO-PARK Mielec była pierwszą strefą ekonomiczna w Polsce. Przez 20 lat udzieliła prawie 300 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej a zatrudnienie tam znalazło ponad 30 tys. osób. Utworzenie strefy w Mielcu miało złagodzić skutki bezrobocia w mieście po upadku zakładów lotniczych WSK Mielec.

Poniżej fragmenty wypowiedzi z debaty w Jasionce.

Monika Konopka
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP