Jasionka to komunikacyjne i biznesowe okno na świat – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Krakowie. W nowopowstałym centrum kongresowym, w niedzielę i w poniedziałek spotkali się samorządowcy, politycy, ale i przedsiębiorcy, Łącznie w obradach uczestniczyło prawie tysiąc osób.

Władysław Ortyl wziął udział w panelu dotyczącym znaczenie sektora lotniczego dla rozwoju gospodarczego regionów. Uczestniczyli w nim udział również Paweł Babiński, wiceprezes, Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej, Ben Gardiner z Uniwersytetu w Cambridge, Igor Kulin, z Komitetu Wykonawczego Urzędu Wojewódzkiego w Obwodzie Kaliningradzkim, Philippe Lattes, wicedyrektor ds. Sektora Kosmicznego, Badań oraz Projektów Europejskich, Doliny Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego - Aerospace Valley z Francji.

 

Kliknij i zobacz materiał wideo

 

Przedsiębiorcy podróżują często samolotami, liczą się dla nich czas, ale również dobre skomunikowanie, odpowiednie standardy obsługi pasażera. Nasz port lotniczy spełnia te wymagania. Obsługuje coraz więcej pasażerów i ta dynamika się utrzymuje. Lotnisko jest w sąsiedztwie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, są tam są obszary Specjalnej Strefy Ekonomicznej to jedno z najlepszych miejsc do inwestowania. Blisko jest autostrada i droga S19, inwestuje tam już szereg uznanych firm w branży lotniczej. Liczba portów lotniczych, które mogą osiągać dobre wyniki, jest ograniczona – dodał marszałek.
Władysław Ortyl przedstawił również po krótce etapy mielecko-rzeszowskiego sukcesu, jak przemysł lotniczy rozwijał się na terenach dzisiejszego województwa podkarpackiego, a przede wszystkim jak przezwyciężał trudności.
 
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP