Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna przed mównicą stoi bokiem i gestykuluje.

 


 Jak nowa perspektywa finansowa Funduszy Europejskich będzie zmieniać Roztocze i Ziemię Lubaczowską? Na te i wiele innych pytań poszukiwali odpowiedzi uczestnicy debaty, która odbyła się w Lubaczowie. Udział w niej wziął marszałek Władysław Ortyl.

W spotkaniu uczestniczyli także: Małgorzata Jarosińska-Jedynak - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Teresa Pamuła – poseł na Sejm RP, Wiesław Kapel – wójt Lubaczowa, Krzysztof Szpyt – burmistrz Lubaczowa, Zenon Swatek – starosta lubaczowski, Robert Serkis – wójt Horyńca-Zdroju, Zdzisław Zadworny – burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów, Andrzej Gryniewicz – burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, Grzegorz Dominik – burmistrz Miasta i Gminy Narol, Tomasz Jabłoński – wójt Starego Dzikowa, Albert Hawrylak – wójt Wielkich Oczu, a także przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zenon Swatek, starosta lubaczowski powitał przybyłych na spotkanie gości, jednocześnie zwrócił uwagę na znaczenie środków z nowej perspektywy finansowej na rozwój obszaru Roztocza:

Cieszę się, że spotykamy się dziś w powiecie lubaczowskim i podejmujemy dyskusję o nowej perspektywie finansowej, która nas czeka, a która może stworzyć warunki do rozwoju naszego powiatu i wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu. To ważne spotkanie, które pomoże nam przybliżyć możliwości, przed jakimi wkrótce staną zarówno samorządy, jak też przedsiębiorcy chcący sięgać po unijne środki – mówił.

Wiesław Kapel, wójt Lubaczowa mówił o tym, jak ważny jest dialog i jak może przełożyć się na wspólne zrozumienie problemów danego obszaru:

Dzisiejsze spotkanie ma na celu zaprezentowanie możliwości, jakie daje nam nowa perspektywa finansowa Funduszy Europejskich dla rozwoju tej części województwa podkarpackiego. Chodziło nam o to, aby wspólnie z przedstawicielami ministerstwa i samorządu województwa porozmawiać na te tematy i przybliżyć je beneficjentom – samorządom, przedsiębiorcom, ale też organizacjom pozarządowym. Zależało nam, aby przede wszystkim porozmawiać o tym, co powinniśmy zrobić wspólnie, by z tych pieniędzy skorzystać w jak największym stopniu - powiedział Wiesław Kapel.

Teresa Pamuła, poseł na Sejm RP nie kryła zadowolenia z tego, że takie spotkanie dotyczące Roztocza odbywa się właśnie w Lubaczowie:

Fakt, że jest tu dziś z nami pani mister i pan marszałek to najlepszy dowód na to, że sprawy Ziemi Lubaczowskiej i Roztocza są głęboko w ich sercach zapisane, za co bardzo dziękuję. Wiemy, że mamy długoletnie zapóźnienia w wielu dziedzinach, szczególnie w dziedzinie infrastruktury drogowej, kolejowej, a także wykluczenia gospodarczego. Składa się na to wiele czynników, o których dziś nie powinniśmy mówić, ale myśleć o przyszłości, która nas czeka, a ta przyszłość przez ostatni miesiąc zweryfikowała też plany. Dlatego prośba do pani mister i pana marszałka oraz całego zespołu planowania Funduszy dla Podkarpacia o pewne korekty i zmiany, które na pewno będą niezbędne – mówiła poseł Teresa Pamuła.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej zwróciła uwagę na obszary wyzwań w zakresie Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 w kontekście rozwoju Roztocza:

Sytuacja społeczno-gospodarcza regionów polskich wschodniej z roku na rok się poprawia. Widzimy tę poprawę, jednak ciągle potrzebujemy nowych inwestycji, takich bodźców rozwojowych, które będą nas przybliżać do średniej krajowej. To właśnie dzięki przedsiębiorcom, ale też ich dobrze przemyślanym działaniom, jak również warunkom, jakie tworzy samorząd województwa, gminny, czy powiatowy, pomimo Covid-19 i fali uchodźców, ten rozwój regionów Polski Wschodniej wciąż postępuje. Tylko dzięki środkom w ramach Funduszy Europejskich na lata 2007-2013 udało się nadrobić aż 1/5 zapóźnień rozwojowych regionów Polski Wschodniej w stosunku do Unii Europejskiej. W 2023 roku poziom rozwoju tych regionów będzie wynosił już 53 procent unijnego PKB. Ten wzrost nastąpi poprzez koncentrację inwestycji w regionach, a przede wszystkim podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, podniesienie standardu życia mieszkańców, dostępności transportowej, rozwój przedsiębiorczości i to, co w Polsce Wschodniej ma największy potencjał, czyli rozwój turystki, która będzie takim kołem zamachowym rozwoju gospodarczego – mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak w Lubaczowie.

Marszałek Władysław Ortyl w swoim wystąpieniu zaprezentował program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027, w którym w szczególny sposób odniósł się do rozwoju gospodarczego i turystycznego obszaru Roztocza. Marszałek omówił poszczególne priorytety programu oraz możliwości, jakie dają w zakresie pozyskiwania środków europejskich:

Takie spotkania jak to dzisiejsze są ważne, bo pokazują, jak możemy efektywnie wykorzystać Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu. Szczególnie cieszą projekty, które będą realizowane w partnerstwie, dlatego z radością witamy takie aktywności, jak powstanie Związku Powiatowo-Gminnego Ziemia Lubaczowska. Po środki z Unii Europejskiej warto sięgać, do czego, jako samorząd województwa zachęcamy, bo zawsze jest to wartość dodana do każdej inwestycji. Widzimy, jak umacnia się Roztocze pod kątem gospodarczym, ale też turystycznym, gdzie jest szczególny potencjał rozwojowy. To z pewnością efekt synergii wielu działań, a w szczególności samorządowych, za którymi realnie stoją konkretne inwestycje – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Dostępność komunikacyjna to jeden z głównych elementów mających wpływ na rozwój Roztocza. Samorząd województwa w ostatnich latach dostrzegając ten problem podjął szereg działań mających na celu budowę lepszych połączeń drogowych z miastami położonymi w tym obszarze. Podczas spotkania zaprezentowano między innymi Program Strategiczny Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030, który również zakłada modernizację i przebudowę wielu dróg w obszarze Roztocza.

Podczas spotkania omówiono także Program Rozwoju Roztocza i Powiatu Lubaczowskiego w kontekście współpracy z województwem lubelskim, a zwłaszcza Strategii Rozwoju dla Partnerstwa Roztocze na lata 2022-2030 oraz Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lubaczowa na lata 2022-2030.

Tłem dyskusji, oprócz szans i możliwości rozwoju regionalnego w ramach nowej perspektywy finansowej Funduszy Europejskich, była także sytuacja w Ukrainie i wyzwania gospodarcze związane z nową sytuacją geopolityczną na Wschodzie.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu i zdjęć:Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP