Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Duża sala ze sceną i widownią.

 


Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Autor zdjęć:  Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP 

 

Cieszę się i jestem dumny, że mamy na Podkarpaciu tak wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy reprezentują tyle dziedzin nauki i sztuki. To do Was należy przyszłość! -  mówił marszałek Władysław Ortyl  podczas gali wręczenia stypendiów w ramach Programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu”.

 

Były gratulacje, słowa uznania, wstępy młodych talentów, wielkie brawa i chwile wzruszeń – w takiej atmosferze w Mielcu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym stypendystom programu prowadzonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Stypendia do młodych utalentowanych mieszkańców Podkarpacia trafiły już po raz piętnasty.

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera utalentowanych uczniów, studentów, sportowców. Wiemy, że inwestycja w młode talenty jest inwestycją w przyszłość, w rozwój Podkarpacia, a każda zainwestowana w taki sposób złotówka zwróci się wielokrotnie. Z radością fundujemy stypendia z budżetu województwa wiedząc, że pozwolą wam one rozwijać pasje i sięgać po kolejne sukcesy. Gratuluję, że udało się wam już tak wiele osiągnąć, życzę w imieniu własnym i samorządu województwa kolejnych sukcesów. Czekamy na nie i z radością będziemy je znów nagradzać – mówił w przestrzeni Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu marszałek Władysław Ortyl.

 

Wśród gości imprezy znaleźli się obok marszałka Władysława Ortyla, poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, radna województwa Maria Napieracz, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski. Gośćmi honorowymi byli stypendyści programu „Nie zagubić talentu”, którzy na gale przybyli wraz z rodzicami, rodzeństwem i  nauczycielami.

 

W tym roku uzdolniona młodzież złożyła łącznie aż 839 wniosków stypendialnych do programu „Nie zagubić talentu”. Z tego 409 wniosków dotyczyło stypendiów za osiągnięcia naukowe a 227 stypendiów za osiągnięcia artystyczne. Kolejne 186 młodych ludzi wnioskowało o nagrody pieniężne, w tym 17 dla zespołów działających przy szkołach.

 

W XV edycji programu stypendia trafiły do 125 młodych talentów. Zarząd województwa zdecydował także o przyznaniu 138 nagród indywidulanych za osiągniecia naukowe oraz 8 nagród zespołowych – trzech dla zespołów za osiągniecia  naukowe oraz pięciu za sukcesy artystyczne.

 

Gratulacje i słowa uznania dla stypendystów przekazali zarówno poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka jak i kurator oświaty Małgorzata Rauch.

 

Nie ustawajcie w wysiłkach, nie pozwólcie, aby wasze talenty zostały zaprzepaszczone – mówił do stypendystów poseł Fryderyk Kapinos.

 

Ideą programu „Nie zagubić talentu” jest wsparcie uzdolnionej młodzieży, aby mogła rozwijać swoje pasje i uzdolnienia, a dzięki temu  zdobywać kolejne laury, tytuły, nagrody. Stypendia przyznawane są w dwóch kategoriach – za wybitne osiągniecia naukowe i artystyczne.

 

Wśród tegorocznych stypendystów są przedstawiciele bardzo wielu dziedzin, dyscyplin i sfer nauki i sztuki. Są utalentowani chemicy i instrumentaliści,  wokaliści i matematycy, plastycy, recytatorzy, ludzie teatru. W prestiżowym gronie znaleźli się także przyszli lingwiści i innowatorzy, młodzi poeci, fotograficy, malarze, wynalazcy oraz tancerze.

 

Gala stała się okazją do prezentacji kilku spośród tegorocznych stypendystów. Na fortepianie w kompozycjach Fryderyka Chopina i Claude’a Debussy wystąpił wybitnie utalentowany pianista Eryk Koszela, który pomimo swoich 16 lat już ma na swoim koncie liczne sukcesy w prestiżowych konkurach pianistycznych.

 

Dla publiczności zaśpiewała stypendystka Ania Dąbrowska, która po wygraniu w 2019 roku The Voice Kids podpisała dwa kontrakty z wytwórniami muzycznymi i wydała już dwie płyty ze swoimi kompozycjami. Zaprezentowali się także Iga Bober i Dawid Mordka - Wicemistrzowie Okręgu Podkarpackiego w tańcu towarzyskim, po swoich sukcesach  powołani do Kadry Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego, od kilku lat stypendyści programu.

 

Talenty zaprezentowali także członkowie Kwartetu smyczkowego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu prowadzonego przez  Ryszarda Kuska.

 

W imieniu stypendystów za wsparcie przyznane przez samorząd województwa podkarpackiego dziękował Mateusz Kornaga, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, który otrzymał stypendium naukowe.

 

We are the champions my friends – cytując popularną piosenkę. Ale tylko my wiemy ile pracy musimy włożyć i ile rzeczy niekiedy poświęcić, aby zdobywać sukcesy  - mówił stypendysta dziękując marszałkowi, samorządowi województwa oraz rodzicom i nauczycielom, którzy wspierają stypendystów.

 

Słowa podziękowania w imieniu nauczycieli i dyrektorów szkół przekazała Marta Czekaj – dyrektor II LO im. Ks. Jana Twardowskiego  w Dębicy.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Nie zagubić talentu | 2022