Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Tłum ludzi na schodach budynku.

 


Autor tekstu: Anna magda

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Polimedia

 

W sobotę w Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się 15. edycja Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki - MOC Odkrywców. Wydarzenie to przyciągnęło liczne grono uczestników. Podczas wydarzenia obecni byli m.in.: wicemarszałek Karol Ożóg, członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz radny sejmiku województwa Jerzy Cypryś.

 

Tegoroczna edycja zgromadziła licznych miłośników nauki w różnym wieku. Miasteczko Piknikowe, zlokalizowane wokół głównego budynku Rektoratu Politechniki, funkcjonowało od 11:00 do 17:00. Wykłady i pokazy odbywały się w aulach i salach wykładowych uczelni. Piknik, znany ze swojego popularnonaukowego charakteru, w latach 2010-2018 odbywał się w centrum miasta, w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Od 2018 roku, ze względu na rosnącą liczbę uczestników i rozbudowywaną formułę, impreza przeniosła się na teren uczelni.

 

Piknik podzielono na cztery strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. W każdej z nich przygotowano liczne atrakcje, takie jak interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Uczestnicy mogli zobaczyć teatr wysokich napięć, symulator lotu, pokaz transformatorów Tesli oraz widowiskowe pojedynki wojów z czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu.

 

Swoje osiągnięcia prezentowały koła naukowe z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa. Uczniowie szkół podstawowych, liceów i techników demonstrowali eksperymenty z chemii i fizyki oraz projekty edukacyjne z robotyki.

 

W sumie ponad 70 stanowisk i 350 osób przygotowało interaktywne prezentacje, eksperymenty, mobilne laboratoria i wystawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.

 

Galeria zdjęć: