Podkarpacki hackathon NASA: Rekordowa edycja pełna kosmicznych pomysłów
- Krzysztof Witek
Podkarpacka edycja hackathonu NASA Space Apps Challenge dobiegła końca. Zespoły z Mazowsza i Łódzkiego zdobyły główne nagrody w wysokości 15 000 zł, a specjalne wyróżnienie od Podkarpackiego Centrum Innowacji, wyjazd na Space Tech Expo Europe do Bremy, przypadło zespołowi „WM Team” z Tarnobrzega. Tegoroczna, czwarta już edycja na Podkarpaciu, była rekordowa pod względem liczby uczestników, puli nagród oraz zaangażowania mentorów i jurorów.
Stalowa Wola gościła ponad 500 uczestników, w tym licealistów, studentów, ale także profesjonalistów i początkujących. Po dwóch dniach intensywnej pracy, do oceny trafiło 194 projekty. W kategorii technologicznej zwyciężył zespół debiutantów z Warszawy.
To nasz pierwszy hackathon. Przyjechaliśmy bardziej zorientować się, jak to wygląda, i byliśmy zaskoczeni, że największy kosmiczny hackathon w Europie odbywa się właśnie w Stalowej Woli. Dopiero na miejscu zrozumieliśmy dlaczego – atmosfera i rozmach przerosły nasze oczekiwania – mówił Aleksander Łabuć z zespołu Geo Impact Venture, który zdobył pierwsze miejsce.
Hackathon organizowało Podkarpackie Centrum Innowacji, miasto Stalowa Wola oraz Regionalna Izba Gospodarcza, a partnerem strategicznym było Województwo Podkarpackie. Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wręczając główną nagrodę, podkreśliła znaczenie udziału młodych ludzi w takim wydarzeniu:
Udowodniliście, że niebo nie stanowi dla was bariery. Doświadczenie zdobyte tutaj z pewnością zaowocuje w przyszłości- mówiła Jarosińska-Jedynak.
Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, podsumowując wydarzenie, zwrócił uwagę na misję organizatorów:
Naszym celem jest inspirowanie i rozwijanie talentów młodych ludzi. To wielkie wyzwanie, ale widząc entuzjazm uczestników, wiem, że było warto- podkreślił prezes PCI.
Tomasz Miśko, wiceprezydent Stalowej Woli, pogratulował zwycięzcom i podkreślił kluczową rolę mentorów i jurorów, którzy wspierali uczestników na każdym etapie pracy.
Hackathon, będący częścią globalnej inicjatywy NASA, odbywał się w 400 lokalizacjach na całym świecie, a jego celem było tworzenie innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem otwartych danych NASA. 60 jurorów i mentorów wspierało uczestników, oceniając ich projekty.
Oprócz głównych nagród, uczestnicy otrzymali także wyróżnienia, m.in. smartwatche Galaxy Watch od firmy Samsung, która wspiera młodych innowatorów w Polsce poprzez program Solve for Tomorrow. Firma DPS Software ufundowała trzy zespoły szkoleniami z zaawansowanego oprogramowania CAD, SOLIDWORKS. Dodatkowe nagrody ufundowały firmy Logan i Nowy Styl, a firma TUATARA zaoferowała trzymiesięczny staż i mentoring.
Laureaci hackathonu NASA Space Apps Challenge 2024:
- I miejsce (artystyczna) – TECHMECHAN HackTeam – 15 000 zł
- I miejsce (technologiczna) – GeoImpact Ventures – 15 000 zł
- II miejsce (artystyczna) – The Boundles Impact – 10 000 zł
- II miejsce (technologiczna) – Jonowe DiscoLasery – 10 000 zł
- III miejsce (artystyczna) – Hexa Team – 5000 zł
- III miejsce (technologiczna) – Singular Signal Seeker – 5000 zł
- IV miejsce (artystyczna) – Aqua Genesis – 2000 zł
- IV miejsce (technologiczna) – GBS – 2000 zł
- V miejsce (artystyczna) – SKYAiD – 1000 zł
- V miejsce (technologiczna) – H Rapid Prototyping – Air Rush – 1000 zł
Nagrody specjalne:
- Smartwatche Galaxy Watch (Samsung): Power Flash, PiRX, STARGAZING
- DPS Software (szkolenia SOLIDWORKS): MOON RACOONS, Liceo Myślenice Team, Alpha Wolves
- Wyjazd na Space Tech Expo Europe (Podkarpackie Centrum Innowacji): WM Team