Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Sala pełna ludzi podczas konferencji.

 


 Autor tekstu: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Micha Hubala

PCI

 

W pierwszym weekendzie października Stalowa Wola zagości wielki zlot pasjonatów nowych technologii i kosmosu – hackathon NASA Space Apps Challenge. Wydarzenie, organizowane przy wsparciu amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, zaplanowane jest na ponad 500 uczestników, którzy będą rywalizować o nagrody o łącznej wartości 100 tysięcy złotych. Strategicznym partnerem hackathonu jest Województwo Podkarpackie.

 

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie marszałek województwa, Władysław Ortyl, podkreślił znaczenie wydarzenia dla regionu: 

 

Chcemy, aby Podkarpackie zaistniało na mapie innowacji kosmicznych w Polsce, a w przyszłości również w Europie. Punktem wyjścia jest inwestowanie w młodych ludzi, którzy w przyszłości będą stanowić o sile regionalnych firm działających w tym obszarze. Hackathon jest doskonałą okazją do stymulowania ich kreatywności i budowania kompetencji w kluczowych dziedzinach przyszłości.

 

Tegoroczna edycja hackathonu, zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) oraz miasto Stalowa Wola we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą, będzie jedną z kilkuset, które równocześnie odbędą się w ponad 400 lokalizacjach na całym świecie. 

 

Jak zauważył Michał Tabisz, prezes PCI, wydarzenie cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem:

 

Spodziewamy się, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod względem liczby uczestników i poziomu rywalizacji. Dzięki wsparciu Województwa Podkarpackiego oraz licznego grona firm, instytucji naukowych i organizacji, zapewniamy uczestnikom nie tylko atrakcyjne nagrody, ale także dostęp do mentorskiego wsparcia najwyższej klasy specjalistów – mówi Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji. Wśród mecenasów i patronów hackathonu znaleźli się m.in.: Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Technologii Kosmicznych AGH, Europejska Fundacja Kosmiczna, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego czy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. – podkreślił Michał Tabisz.

 

W gronie mecenasów hackathonu znalazły się takie instytucje jak Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Technologii Kosmicznych AGH oraz Europejska Fundacja Kosmiczna. Stalowa Wola po raz kolejny zyskała miano technologicznej stolicy regionu, co podkreślił prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny

 

Zeszłoroczny hackathon NASA w Stalowej Woli odniósł ogromny sukces, stając się największym tego typu wydarzeniem w Europie. W tym roku nasze miasto znów zapisze się na kosmicznej mapie innowacji, co ma szczególne znaczenie w kontekście nadchodzącego projektu SPACE 4 TALENTS – mówił prezydentNadbereżny.

 

Hackathon NASA Space Apps Challenge to globalna inicjatywa, w ramach której innowatorzy z całego świata pracują nad rozwiązaniami związanymi z Ziemią i kosmosem, korzystając z otwartych danych NASA. W Stalowej Woli uczestnicy mają szansę tworzyć nowatorskie projekty w dziedzinach takich jak wizualizacja danych, aplikacje badawcze czy edukacyjne. Wydarzenie przyciągnęło także autorytety z dziedziny kosmosu, w tym Johna F. Halla, byłego dyrektora NASA, oraz Macieja Kaweckiego, popularyzatora nauki.

 

Każdy, kto chce wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu, może zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie www.hackathon.stalowawola.pl. Hackathon kierowany jest do szerokiego grona twórców – od programistów i inżynierów, przez naukowców, aż po artystów i humanistów. Każdy, kto ma pasję do innowacji, kosmosu i technologii, znajdzie tu swoje miejsce.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Podkarpacki hackathon NASA