Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro prasowe UMWP

Autor zdjęć: PUW

 

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 20142020 w Stalowej Woli powstało integracyjne przedszkole i żłobek. Co ważne nowy obiekt został wybudowany w technologii pasywnej, dzięki czemu jego użytkowanie będzie dużo bardziej przyjazne dla środowiska. W otwarciu nowej placówki wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

 

W wydarzeniu uczestniczyli także: Elżbieta Witek – Marszałek Sejmu RP, Janina Sagatowska– senator RP, Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, a także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także radna województwa Kamila Piech.

 

Podczas otwarcia prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny nie krył dumy z nowej, miejskiej inwestycji i podkreślał architektoniczne atuty nowego obiektu, które pozwolą na użytkowanie z dbałością o środowisko naturalne, a także na profesjonalną opiekę, zwłaszcza dzieci z niepełnosprawnościami:

 

Wybudowaliśmy najnowocześniejsze żłobko-przedszkole w systemie pasywnym, integracyjne, z basenem, najnowocześniejsze i najpiękniejsze w Polsce, dlatego, że robiliśmy to dla naszych dzieci, dla naszej przyszłości – mówił Lucjusz Nadbereżny, podkreślając, ze budowa przedszkola była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu z RPO.

 

Marszałek Sejmu, Elżbiet Witek, po zwiedzeniu żłobko-przedszkola, gratulowała władzom Stalowej Woli inwestycji i podkreślała jej znaczenie dla rozwoju dzieci, zwłaszcza tych  ze szczególnymi potrzebami:

 

Słowa uznania, podziękowania, szacunku za to, że zdecydowaliście się państwo na przedszkole integracyjne. To jest coś niezwykle potrzebnego. Wiedzą o tym rodzice, którzy maja dzieci z problemami. Te dzieci w żłobkach, przedszkolach integracyjnych, maja szansę na rozwój, na miarę swoich możliwości. Mają znakomitych specjalistów, fachowców. Widziałam te sale sensoryczne, to jest coś wyjątkowego – mówiła Elżbieta Witek.

 

Również obecna na otwarciu Janina Sagatowska, senator RP oraz minister Rafał Weberpodkreślali, że nowa inwestycja ma ogromne znaczenie dla rozwoju miasta, a zwłaszcza dla dzieci oraz ich rodziców, gdyż zapewni maluchom profesjonalną opiekę na bardzo dobrym poziomie, a rodzicom pozwoli na realizację zawodowych zadań.

 

Inwestycja kosztowała ponad 22 mln złotych. Wkład własny Stalowej Woli to 13,9 mln złotych, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO to 8,3 mln złotych:

 

Cieszę się, że dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego zostało tak dobrze wykorzystane, na tak ważną inwestycję. Podkarpacie jest regionem, który stawia na innowacje we wszystkich obszarach, nie tylko w gospodarce, ale także w szkolnictwie, w opiece nad dziećmi, w świadczeniu takich właśnie usług. One mają wpływ na nasz rozwój, jako regionu, tak jak pasywne budownictwo, które jest przyszłością, a Stalowa Wola wskazuje innym samorządom bardzo dobry kierunek – mówi marszałek Władysław Ortyl.

 

Do nowego obiektu zostało przeniesione Przedszkole Integracyjne nr 12 im J Ch Andersena. W budynku będzie funkcjonować również Żłobek Miejski Nr 3 oraz basen rehabilitacyjny dla dzieci przedszkolnych i żłobkowych.

 

W budynku zastosowano różne proekologiczne rozwiązania, między innymi wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Zainstalowano urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej oraz automatyczne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Przy budynku powstał także punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

 

W budynku na parterze znajduje się 5 oddziałów przedszkolnych, duża wielofunkcyjna aula o powierzchnikuchnia, pomieszczenia techniczne, strefa administracyjna, pralnia, gabinet rehabilitanta, sale sensoryczna oraz  polisensoryczna, gabinety specjalistyczne: psychologa, logopedy, pedagoga, pielęgniarki, rehabilitanta,które pozwolą na  prowadzenie zajęć dla dzieci z niepełnosprawnościami. Z kolei na piętrze zlokalizowanych zostało 5 oddziałów żłobkowych.

 

 

W budynku znajduje się także basen, przeznaczony do nauki pływania oraz ćwiczeń usprawniających dla dzieci przedszkolnych, a w dalszej perspektywie również dzieci do lat 3. Miasto Stalowa Wola planuje w przyszłościudostępnić basen dzieciom z innych przedszkoli. 

 

Wszystkie oddziały przedszkolne i żłobkowe oraz szatnie basenowe zostały przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami. Każda przestrzeń umożliwia samodzielne i świadome użytkowanie, jest także dostępna i pozbawiona barier architektonicznych, tak aby wszystkie pomieszczenia i urządzenia jej towarzyszące, były dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, itp.

 

Budynek przedszkola i żłobka ma być także demonstracyjnym obiektem użyteczności publicznej wykonanym w technologii pasywnej. Możliwe są odwiedziny i oprowadzanie po budynku osób bądź przedstawicieli podmiotów zainteresowanych realizacją podobnych inwestycji w technologii pasywnej. 

 

W nowym obiekcie swoje miejsce docelowo znajdzie aż 195 dzieci100 dzieci w pięciu oddziałach przedszkolnych - Przedszkole Integracyjne nr 12 im. J. Ch. Andersena przeniesione ze starej lokalizacjioraz 95 dzieci w pięciu oddziałach żłobkowych w Żłobku Miejskim Nr 3 - instytucja ta obecnie jest w fazie tworzenia i uruchamiania.

 

36 miejsc żłobkowych jest uruchamianych w ramach środków własnych Gminy Stalowa Wola, natomiast 59 miejsc jest uruchamianych dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ 2021-2029.

 

Galeria zdjęć: