Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Książki na stole

 


Autor tekstu: Anna Magda
Autor zdjęć: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

W urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który obchodzony jest w tym roku pod hasłem: „Czytanie dla pokoju”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie, działającą w ramach Podkarpackiego Związku Placówek Wojewódzkich. Tematem konferencji była literatura wojenna, a motywem przewodnim słowa Benjamina Franklina „Nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju”.

 

Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Podczas konferencji obecni byli także wicewojewoda Radosław Wiatr, radna województwa Danuta Stępień, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Dariusz Iwaneczko dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Krystyna Wróblewska – dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich.

 

Swoje słowa do uczestników konferencji w liście przekazał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl:

 

Hasło tegorocznej edycji – „Czytanie dla pokoju” – będące odpowiedzią na tragiczne wydarzenia, które dzieją się nie tylko u naszych sąsiadów w Ukrainie, ale także w wielu innych zakątkach świata, jest niezwykle istotne, wręcz niezbędne – napisał w liście marszałek Władysław Ortyl.

 

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał wicemarszałek Piotr Pilch, który powiedział:

 

Jest to kolejna ważna inicjatywa. Cieszę się, że podjęli państwo starania, aby organizować takie spotkanie. Dzięki literaturze ta walka, toczona przez Ukraińców, nie zostanie zapomniana, gdyż na pewno powstanie wiele książek o tematyce wojennej i o pomocy, jaką niesiemy Ukrainie – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

 

W dalszej części konferencji uczestnicy wysłuchali wykładów naukowych o tematyce wojennej. Beata Michałuszko – wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie miała wystąpienie zatytułowane: „W dialogu ze złem nie ma zwycięzców”, a dr hab. Dariusz Iwaneczko – dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – „Pojęcie utraconego świata w twórczości: Przemysława Bystrzyckiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Józefa Mackiewicza oraz Włodzimier Odojewskiego”. Ostatnimi dwoma prelegentami byli: prof. dr hab. Aleksander Bobko („Problem wojny i pokoju w refleksji filozoficznej”) oraz Małgorzata Rauch („Wojna o pokój – informacja i dezinformacja z perspektywy szkoły”).

 

W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele oraz uczniowie szkół podkarpackich.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Konferencja pt. "Nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju"