logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Edukacja w regionie

wrota-eduk

171211 stypendPonad dwieście tysięcy złotych – taka kwota trafi do kieszeni podkarpackich studentów. Wszystko za sprawą programu stypendialnego Marszałka Województwa Podkarpackiego. W tym roku 102 studentom pierwszego roku zostanie przyznane po 2 tysiące złotych. Dziś wicemarszałek Maria Kurowska, wraz z przewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzym Cyprysiem uroczyście wręczyła stypendia żakom.

Wicemarszałek Maria Kurowska, zwracając się do stypendystów powiedziała:

- Chcemy aby na nasze uczelnie przychodzili studenci z najlepszymi wynikami. Chcemy abyście wzmacniali nasz podkarpacki potencjał naukowy. Mamy nadzieje, że stypendium pozwoli zagospodarować się wam w nowych miejscach nauki – mówiła Maria Kurowska, jednocześnie składając stypendystom życzenia – Chciałabym wam życzyć, aby nowy etap w życiu, który właśnie rozpoczynacie, był dla was pasjonujący, bo studia to wyjątkowy czas w życiu każdego człowieka – dodała wicemarszałek.

Program ma na celu wspieranie stałego podnoszenia poziomu kształcenia mieszkańców województwa podkarpackiego oraz rozwój szkolnictwa wyższego w regionie.

O stypendium marszałka mogli ubiegać się studenci pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych podejmujący studia po raz pierwszy na studiach pierwszego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich. Warunkiem otrzymania stypendium było uzyskanie najlepszego wyniku na egzaminie dojrzałości na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. Ponadto kandydaci do stypendium musieli podjąć studia w publicznej lub niepublicznej szkole wyższej na terenie województwa podkarpackiego i uzyskać co najmniej 75% punktów z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z jednego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka lub matematyka.

Wśród wyróżnionych jest 50 kobiet i 52 mężczyzn. Są to głownie studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. Największą grupę stypendystów stanowią studenci kierunku lekarskiego, lotnictwa i kosmonautyki oraz informatyki. Pozostali kształcą się m.in. na kierunku finanse i rachunkowość, budownictwo, biotechnologia, inżynieria chemiczna i procesowa, automatyka i robotyka, biologia, matematyka, logistyka i położnictwo.

Tekst: D. Kozik
Foto: Daniel Kozik

 

Statystyka

Odwiedza nas 600 gości oraz 0 użytkowników.