Otwórz/zamknij mapę strony

herb wojewodztwo- Zachęcamy dzieci i młodzież, ich nauczycieli i wychowawców do skorzystania z niezwykłej propozycji, jaką tworzymy. Swój akces do projektu można zgłaszać do piątku 3 kwietnia – zachęca marszałek Władysław Ortyl. 

Warsztaty teatralne, udział w spektaklach teatralnych, konkurs recytatorski, tworzenie w domu amatorskiego filmu – oczywiście wszystko online i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa „zostań w domu” – takie propozycje czynnego uczestnictwa w świecie kultury oferują i do tego zachęcają instytucje kultury wraz z Samorządem Województwa i Podkarpackim Kuratorium Oświaty. 

26 marca Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął uchwałę, a tym samym porozumienie, które precyzuje  współpracę kilku instytucji w realizacji programu zatytułowanego  Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Stronami porozumienia są województwo podkarpackie, rzeszowskie kuratorium oświaty,  Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, TVP 3 Rzeszów oraz Wojewódzki Dom Kultury. 

W programie znalazło się kilka różnych ofert dla młodych i najmłodszych mieszkańców Podkarpacie. Będą oni mogli spróbować swoich talentów teatralnych, a miłość do Melpomeny mogą odkryć w czasie warsztatów teatralnych oraz spektakli z repertuaru rzeszowskiego teatru. Ci, którzy lubią scenę będą mogli także spróbować swoich sił w konkursie recytatorskim, a dla miłośników kina w ofercie jest szansa stworzenia amatorskiego filmu czy recenzji filmowej. 

- Okoliczności, w jakich  przyszło nam funkcjonować nie są łatwe. Młodzi i najmłodsi mieszkańcy Podkarpacia mają tak wiele talentów – o czym wiele razy miałem się okazję przekonać przyznając stypendia, wręczając nagrody w konkursach, goszcząc na wielu wydarzeniach z udziałem dzieci i młodzieży. Ci młodzi nie chcą czuć, że coś im umyka, że jakieś możliwości zostały im odebrane. Dlatego mówimy im -  próbujecie swoich sił, rozwijajcie swoje talenty, nawet w dziedzinach, których być może do tej pory jeszcze nie odkryliście dla siebie – mówi o programie marszałek Władysław Ortyl. - Oczywiście wszystkie te działania wiążą się z zajęciami online, ale jednocześnie w kontakcie z nauczycielami i ekspertami. Jestem przekonany, że te projekty przyniosą wiele emocji i sukcesów oraz, że wyniknie z nich wiele dobra, dając poczucie samorealizacji - podkreśla marszałek. 

Część propozycji finansowana będzie przez samorząd województwa podkarpackiego poprzez Wojewódzki Dom Kultury. Szczegółowe informacje będą na bieżąco udostępniane. 

A oto zestawienie projektów: 

- Realizowane przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie 

  • „Teatr w domu” – czyli udostępnienie linków do zapisów filmowych spektakli z repertuaru teatru, tj.: Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów; Dzieci Hioba. Wiek XX; Beksiński. Obraz bez tytułu; Trzy siostry.
  • Warsztaty teatralne (próby online oraz w realnej rzeczywistości po ustaniu zagrożenia epidemią)z młodzieżą szkolną prowadzone przez aktorów teatru, tj.: teksty literackie wybrane przez szkoły za pośrednictwem Kuratorium Oświaty do wystawienia na deskach teatru. 
  • Konkurs recytatorski „Polska poezja religijna” – konkurs recytatorski z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II i beatyfikacji Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego ( warsztaty online oraz w realnej rzeczywistości po ustaniu zagrożenia epidemią) - prowadzone przez aktorów teatru.

 

Rzeszowski teatr pokryje część kosztów realizowanych projektów. Najlepszy przygotowany przez młodzież spektakl pokaże na swojej antenie TVP3 Rzeszów. 

- Realizowane przez Podkarpacką Komisję Filmową – WDK 

  • WDKPodkarpacka Komisja Filmowa „Laboratorium Filmowe” – polegającego na zaproszeniu uczniów do zgłębienia sztuki filmowej poprzez autorskie tworzenie filmów amatorskich, a także przygotowywanie recenzji filmowych, z uwzględnieniem dwóch działań, tj.: konkursu filmów amatorskich i konkursu na recenzję filmową. 

We wszystkich projektach praca uczniów musi w pełni respektować przyjęte zasady związane ze stanem epidemii, ma być pracą w domu, kontakt z uczestnikami projektów/ artystami/ekspertami odbywać się będzie online.

Udział w programie mogą zgłaszać nauczyciele, których szkoły są zainteresowane taką formą propagowania kultury i promowania talentów. 

Harmonogram projektów wygląda następująco :

Ogłoszenie, zgłoszenia szkół/nauczycieli,

24.03.2020 r. do 03.04.2020 r.

Prace nad projektami (online) z udziałem artystów z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, dziennikarzy, ekspertów

IV.2020 – VI.2020

Zgłoszenia wykonanych prac

10.VI.2020 

Obrady jury, ogłoszenie wyników, rozdanie nagród

VI-VII.2020

Wystawienie przygotowanych spektakli, projekcje nagrodzonych filmów,  finał konkursu recytatorskiego

X - XII.2020 r.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego