Otwórz/zamknij mapę strony

160622 brukselaDziesięciu uczniów z Podkarpacia, laureatów konkursu „Zaprojektuj swoją przyszłość” wyjechało na wycieczkę do Brukseli, która odbyła się na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby. Wraz ze zwycięzcami innych konkursów o tematyce unijnej zwiedzili największe atrakcje stolicy Unii Europejskiej. Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

W Brukseli młodzież zwiedziła między innymi: Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej, Atomium, Grande Platze, Kościół Św. Mikołaja, a także Parlament Europejski, gdzie przyjął ich europoseł Tomasz Poręba. Młodzi ludzie byli zachwyceni miastem, jego zabytkami, urokliwymi miejscami, ale też szklanymi budynkami instytucji europejskich. Architektura i historia tego miejsca, a także jego wielokulturowość oraz znaczenie we współczesnej Europie, wszystko to tworzy specyficzny klimat Brukseli – podkreślali zgodnie uczniowie.

Wycieczka do Brukseli była nagrodą za wyniki osiągnięte w konkursie, który miał na celu pokazać, w jakim stopniu projekty współfinansowane przez Unię Europejską przełożyły się na rozwój województwa podkarpackiego. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, którzy mieli pokazać poprzez: komiks, tekst piosenki lub grę planszową, wpływ Funduszy Europejskich na region i codzienne życie jego mieszkańców.

W sumie na konkurs wpłynęło prawie dwa tysiące prac. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Ich prace odnosiły się nie tylko do najbliższego otoczenia, ale inwestycji w rozwój szkół i placów zabaw, a także rozbudowy dróg i odnowienia zabytków. Bohaterami wielu projektów byli sami mieszkańcy Podkarpacia, którym dzięki unijnej pomocy udało się rozwinąć własne przedsiębiorstwa.

Patryk Olkowicz z Przemyśla, uczestnik konkursu stworzył grę planszową o Unii Europejskiej, w której znalazły się różne inwestycje. Jest zachwycony pobytem w Brukseli, gdzie miał szansę skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę o Unii Europejskiej z rzeczywistością. Mówi, że warto brać udział w takich konkursach i zachęca do tego innych. 

Dawid Cichoń z Niska również ułożył grę planszową. Mówił, że wzorował się na szachach. Dla niego wyjazd do Brukseli był bardzo ważny, bo jak mówi mógł w końcu poznać stolicę Unii Europejskiej.

Natalia Darłak z Mielca ułożyła z kolei piosenkę o Funduszach Europejskich. Dla niej wyjazd również miał charakter edukacyjny. Ale Natalia potraktowała go głównie w kategoriach nagrody za swój wysiłek. Nie kryła radości, że mogła znaleźć się w tym miejscu, bo Bruksela to w końcu centrum Unii Europejskiej.

To dobra forma promocji Funduszy Europejskich przekonuje Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba:

- Cieszę się, że mogłem współuczestniczyć w konkursie wiedzy o Funduszach Europejskich organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. To ważne, że tak liczna grupa młodych ludzi wzięła w nim udział. Cała inicjatywa jest zgodna z tym, co robię, jako poseł do Parlamentu Europejskiego, a więc informuję, promuję, pokazuję jak funkcjonują fundusze. Młodzi ludzie z Podkarpacia dzięki wiedzy, którą zdobyli w tym przedsięwzięciu być może będą mogli skutecznie sięgać po te fundusze w przyszłości i dzięki nim realizować swoje marzenia, a przez to lepiej rozwijać się zawodowo. […] Będę konsekwentnie stawiał na młodych ludzi zwłaszcza, że młodzież z Podkarpacia nie ma kompleksów. Świetnie zna języki i radzi sobie w Parlamencie Europejskim. Te osoby, które już tu pracują pokazują, że dzięki swojej ambicji i umiejętnościom będą się realizować właśnie w takiej instytucji, jaką jest Parlament Europejski – mówił Tomasz Poręba.

Wycieczka do Brukseli nie była jedyną nagrodą w konkursie, podkreślali organizatorzy. Laureatów nagrodzono także sprzętem elektronicznym: konsolami do gier, tabletami i telefonami komórkowymi. Wyróżnionym wręczono vouchery o wartości 500, 400 i 300 złotych do wykorzystania w sieci salonów Empik. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców są warsztaty z tworzenia komiksów, gier oraz muzyczne. Konkurs był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Tekst: Daniel Kozik
Foto: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego