Otwórz/zamknij mapę strony

160602 mielec-Doświadczenia w organizacji festiwali nauki chcemy wykorzystać przy tworzeniu centrum nauki na Podkarpaciu - zapowiedział marszałek Władysław Ortyl, podczas otwarcia mieleckiego festiwalu. Samorząd województwa wspólnie z Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii wytwarzania jest współorganizatorem imprezy. Marszałek objął festiwal także patronatem honorowym.

-  Zainteresowanie jest jak zwykle duże dlatego właśnie wspieramy ten festiwal, który wędrował do wszystkich powiatów. Chcemy żeby praca przy tej imprezie, doświadczenia były wykorzystane przy powstawaniu podkarpackiego centrum nauki. Mamy na to środki w Regionalnym Programie Operacyjnym i chcemy wkrótce stworzyć taką instytucję, która ma zachęcać do dodatkowego poznawania świata i efektywnego wykorzystania wiedzy - zadeklarował marszałek Władysław Ortyl.


Za wsparcie przy organizacji festiwalu dziękował jego główny organizator Zdzisław Nowakowski, dyrektor RCTNTW. Ideę festiwalu, zwracając się do młodzieży, znakomicie wyraził prof. Zbigniew Kąkol, prorektor ds. nauki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.


- Nie dacie rady się kształcić bez nauki. Musicie nam zaufać, że podstawą dobrej edukacji jest nauka. Nie ma innowacji bez nauki. Nauka to też radość i ta forma jaką tu obserwujemy czyli festiwal jest na to dobrym dowodem - powiedział prof. Kąkol.

Podczas uroczystego otwarcia wręczono także nagrody za udział w tzw. biegu po wiedzę. Była to nietypowa konkurencja, bo sportowo-naukowa. Oprócz umiejętności czysto fizycznych w końcowym rezultacie liczyła się również wiedza naukowa. W tej biegowo-naukowej sztafecie najlepsi byli uczniowie z Gimnazjum z Woli Mieleckiej. Stawką rywalizacji był Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Festiwal potrwa do soboty. Pierwsze dwa dni to atrakcje dla uczniów, m.in warsztaty, pokazy i ekspozycje. W piątek gościem festiwalu będzie pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Sobota jest dniem otwartym dla wszystkich mielczan. Warto się wybrać aby zobaczyć pokazy modeli samolotów czy też wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik.Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego