Otwórz/zamknij mapę strony
Jak wygląda oferta, na jakich zasadach funkcjonują? Urzędnicy oraz przedstawiciele podkarpackich środowisk popularyzujących naukę wśród młodzieży, szukali odpowiedzi na te pytania zwiedzając najpopularniejsze w Polsce centra nauki.
W wyjeździe studyjnym, który odbył się na początku lutego wzięła udział wicemarszałek Maria Kurowska. Wśród jego uczestników znalazły się osoby reprezentujące Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Politechnikę Rzeszowską, Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy "ExploRes", Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz klaster "Informatyka Podkarpacka”.
 
Celem wyjazdu, który odbył się z udziałem Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Marii Kurowskiej,  było zapoznanie się uczestników z genezą powołania, specyfiką funkcjonowania oraz ofertą edukacyjną wybranych, działających w kraju centrów edukacji. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwolą na rozpoczęcie procesu tworzenia, możliwie na najwyższym poziomie, centrum nowoczesności i edukacji nieformalnej 
w województwie podkarpackim.
Centra naukowe są placówkami, które powstają w większych miastach Polski i w sposób znakomity uzupełniają i pogłębiają ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz rozbudzają ich pasje naukowe w różnych dziedzinach. Ponieważ planujemy budowę centrum naukowego w województwie podkarpackim ważnym było poznanie zakresu działania i finansowania takich instytucji w kraju. Jesteśmy wszyscy pod wrażeniem ludzi, których pasja naukowa pozwala tworzyć i prowadzić takie ośrodki – podkreśla wicemarszałek Maria Kurowska.
 
Wyjazd studyjny rozpoczął się 3 lutego od pobytu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W trakcie wizyty przedstawiciele województwa mieli możliwość zapoznania się ze strukturą organizacyjną centrum, historią powstania placówki, porozmawiania z osobami zarządzającymi poszczególnymi działami oraz krótkiego zwiedzania jednej z wystaw czasowych. Szczególnie cenne okazały się informacje związane z funkcjonowaniem placówki przekazane przez jej pracowników.
 
Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Ostatnim miejscem, jakie odwiedzili uczestnicy wyjazdu studyjnego było Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Podobnie jak w Warszawie, wizyty opierały się na spotkaniach z kadrą zarządzającą placówek, w trakcie których przekazane zostało szereg informacji na temat powstawania i bieżącej działalności centrów. Dodatkowo uczestnicy wyjazdu mieli możliwość krótkiego zwiedzania obu placówek.
 
Paulina Łącka-Łukasik
Fot. Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego