Otwórz/zamknij mapę strony

151216-stypendysciNajlepsi studenci I roku otrzymali stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego. W drugiej edycji trafiły one aż do 115 osób, które osiągnęły bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym. Te stypendia nie byłyby możliwe, gdyby nie wasze zaangażowanie  - powiedział podczas gali marszałek W. Ortyl, który razem z wicemarszałek M. Kurowską wręczył listy gratulacyjne.

Stypendia otrzymali studenci pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, studiujący na podkarpackich uczelniach. Są to osoby które na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym z jednego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, matematyka osiągnęły co najmniej 80% punktów. Stypendia wypłacone będą jednorazowo w kwocie 2 tys. zł.

Te pieniądze bardzo się przydadzą. Ja wydam je na pomoce naukowe, które na moim kierunku – studiuję medycynę na Uniwersytecie Rzeszowskim – są bardzo drogie – mówi Maciej Szymański.

Wioletta Bujak, która również znalazła się w gronie nagrodzonych stypendystów dodaje:

Student ma bardzo wiele potrzeb. Część tych pieniędzy przeznaczę na utrzymanie w Rzeszowie, gdyż wynajmuję tu mieszkanie, a to jest dosyć kosztowne.

Marszałek Władysław Ortyl pogratulował wszystkim stypendystom i podziękował im za pracę i dobre wyniki w nauce.

Mam nadzieję, że to stypendium będzie takim docenieniem waszych starań i zaangażowania. Samorząd województwa stara się dostrzegać i doceniać ludzi, którzy tu na Podkarpaciu czynią rzeczy dobre, rzeczy które mają znaczenie i wpływ na rozwój  regionu, dla jego rozwoju i tu mieszkają. Bardzo się tez cieszymy z tych osób, które zostają na Podkarpaciu i tutaj studiują i kontynuują swoje życie zawodowe. Musimy to dostrzegać i promować – mówił podczas gali marszałek Władysław Ortyl.

Wśród wyróżnionych osób są przede wszystkim studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej, ale znaleźli się także studenci PWSZ w Sanoku i Krośnie, PWS Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, a także z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

W imieniu stypendystów podziękował Joachim Zborowski z kierunku lekarskiego URz.

Jest to świetny sposób na docenienie naszej pracy, którą musieliśmy włożyć, żeby się dostać na te studia i mieć wysokie wyniki. Jest to także sposób na zmotywowanie nas do dalszej pracy oraz zachęta dla następnych roczników maturzystów do wybrania  Podkarpacia i studiowania  na podkarpackich uczelniach.

 

Ogólna informacja na temat programu:

Celem realizowanego programu pn. Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego jest wspieranie rozwoju szkolnictwa wyższego w regionie, ale przede wszystkim zachęcenie najzdolniejszych absolwentów szkół średnich do kontynuowania nauki na studiach wyższych właśnie w województwie podkarpackim.

Województwo Podkarpackie już po raz drugi realizuje ten program, na który w tym roku  przeznaczona została kwota 230 000 zł – są to środki w całości pochodzące z budżetu Województwa Podkarpackiego.     

Program Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego jest jednym z pięciu programów stypendialnych realizowanych przez Województwo Podkarpackie na rzecz edukacji. Województwo realizuje również program wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży „Nie zagubić talentu”, przygotowuje się też do realizacji 2 dużych programów stypendialnych związanych z indywidualizacją procesu nauczania uczniów zdolnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Poza programami stypendialnymi na rzecz edukacji, województwo wspiera też twórców kultury, a także młodych sportowców. 

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego