Otwórz/zamknij mapę strony

Zadaniem uczestników ogłoszonego przez Marszałka Województwa Podkarpackiego konkursu było samodzielne wykonanie logo symbolizującego jakość powietrza, które w czytelny, zrozumiały dla każdego odbiorcy sposób przekaże informację o stanie jakości powietrza.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 12 listopada. Nagrody i wyróżnienia wręczyła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska i dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Kulig.

Zwracając się do uczestników spotkania wicemarszałek Kurowska podkreśliła, że problem złej jakości powietrza występuje w wielu miejscach na obszarze naszego kraju. Podobnie jest w naszym województwie, choć problem ten nie jest tak częsty, jak w innych województwach południowej Polski. Wystarczy przypomnieć sobie ubiegły tydzień, kiedy mieliśmy mgłę i sytuację meteorologiczną niesprzyjającą przewietrzaniu przestrzeni miejskiej. Mgle towarzyszyły wysokie stężenia zanieczyszczeń na obszarach znacznej części miast województwa. Sytuacje te występują tylko w sezonie grzewczym.

Z tego względu oprócz działań inwestycyjnych polegających na wymianie kotłów, bądź likwidacji źródeł ciepła, termomodernizacji, wykorzystywaniu w większym zakresie odnawialnych źródeł energii musimy podejmować również działania polegające na edukacji i informowaniu mieszkańców Podkarpacia o przewidywanej jakości powietrza. Aby każdy z nas mógł wiedzieć, jakiej jakości powietrze przewidujemy w danym dniu i w dwóch dniach kolejnych na zlecenie Zarządu Województwa opracowywana jest „Prognoza jakości powietrza”, coś jak prognoza pogody. Rolą tych prognoz jest informowanie mieszkańców Podkarpacia o możliwości wystąpienia ryzyka zagrożenia dla zdrowia.  Logo symbolizujące jakość powietrza będzie prostym sposobem przekazania tej informacji szczególnie osobom starszym i dzieciom, które nie zawsze umieją zrozumieć to, co zostało pokazane na mapkach prognozy. Do tego celu będziemy wykorzystywać symbol nad którym pracowaliście, a który decyzją komisji wygrał ten konkurs – mówiła wicemarszałek.

Na konkurs, adresowany do studentów i młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej, uczącej się w naszym województwie, wpłynęło 77 prac. Przewodniczący Komisji konkursowej Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego zwrócił uwagę, że zadanie oceny prac i wyłonienia jednej z nich było niezwykle trudne.

Trzeba było wybrać jednocześnie coś, co jest bardzo estetyczne, ale z drugiej strony coś, co jest dobrym skrótem myślowym, co pozwala w jednoznaczny sposób małym, drobnym symbolem powiedzieć czy powietrze mamy czyste czy ono jest zanieczyszczone i jak bardzo jest zanieczyszczone. Praca, które będzie prezentowała stan powietrza jest pracą najbardziej przemawiającą do wyobraźni, a jednocześnie bardzo prostą. Wszyscy włożyli bardzo wiele pracy i serca w swoje prace, jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni – posumował dyrektor Kulig.

Biorąc powyższe pod uwagę, komisja przyznała 3 nagrody główne i 14 wyróżnień.

Zwycięzcą konkursu w grupie szkół gimnazjalnych została Klaudia Trzcińska z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie, w grupie szkół ponadgimnazjalnych Justyna  Starzec z Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie, a w grupie studentów Aneta Bykowska z Politechniki Rzeszowskiej. Jury spośród 3 zwycięskich prac wybrała 1 pracę, która będzie wykorzystywana jako logo symbolizujące jakość powietrza. Jest to praca Justyny Starzec.

Ponadto komisja konkursowa mając na uwadze wartość przesłanych prac podjęła decyzję o przyznaniu wyróżnień w każdej grupie wiekowej. W grupie szkół gimnazjalnych wyróżnienia otrzymali: Emilia Radoń, Adam Micał, Patrycja Przewoźnik z Gimnazjum Nr 1 w Rzeszowie, Michalina Micał  z Zespołu Szkół, Gimnazjum Nr 5 w Rudnej Wielkiej, Joanna Ruszała z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie oraz Patryk Bykowski z Zespół Szkół nr 1 w Ropczycach. W grupie szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienia otrzymali: Natalia Mϋller z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie, Joanna Płonka z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie, Natalia Kaczor z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy, Weronika Karczmarczyk z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie oraz Urszula Partyka z Zespołu  Szkół Technicznych w Rzeszowie. W grupie szkół wyższych wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Janeczek z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Małgorzata Gubernat i Beata Kokoszka z Politechniki Rzeszowskiej. Laureaci konkursu otrzymali nagrody i upominki.

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu
Fot. Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego