Otwórz/zamknij mapę strony

To historyczny dzień dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nie była to zwykła inauguracja roku akademickiego, bo uczelnia uruchomiła właśnie prestiżowy kierunek lekarski. Z tej okazji specjalny wykład wygłosił Michael Gooda – Dziekan Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Floryda w Gainesville. Samorząd województwa, który od lat wspierał powstanie kierunku lekarskiego, reprezentował podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Wśród gości znalazł się wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski, a także Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, biskup senior Kazimierz Górny,  parlamentarzyści oraz samorządowcy. Samorząd województwa oprócz marszałka, reprezentowali wicemarszałek Wojciech Buczak,  członek zarządu Stanisław Kruczek  i radni Joanny Bril oraz Jerzy Cypryś. Były też władze uczelni, wykładowcy oraz zaproszeni goście. Wśród nich reprezentanci środowiska medycznego: dyrektorzy szpitali oraz zagraniczne delegacje, bowiem inauguracja była częścią dwudniowej konferencji naukowej pt. „Nowe techniki medyczne – przełom czy niespełnione nadzieje”.

Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego przypomniał rok 1970 i pierwsze wysiłki Lesława Grzegorczyka, inicjatora utworzenia kierunku lekarskiego w Rzeszowie. Rektor dziękował władzom rządowym, wojewódzkim i miejskim za wsparcie i oddanie na rzecz uruchomienia nowego kierunku.

Dziękuję władzom wojewódzkim, panu marszałkowi Ortylowi. Urząd Marszałkowski jako właściciel szpitali czy instytucja pośrednicząca w naszych inwestycjach medycznych, była szczególnie zaangażowana.  To wsparcie było ogromne. Bardzo serdecznie dziękuję – mówił rektor Bobko.

Historyczny charakter dzisiejszej uroczystości podkreślił także Cezary Cieślukowski, który zwrócił uwagę, że wspólny wysiłek i współpraca wielu środowisk pomogła osiągnąć pożądany efekt. 

Wasz wysiłek można porównać do pracy lodołamacza – zaczął wiceminister zdrowia. – Wszyscy mamy świadomość, że kształcenie na kierunku lekarskim w Polsce od bardzo wielu lat było ograniczone  do 10-11 uczelni. Bardzo trudno było przekonać władze państwowe czy samych lekarzy, aby było ich więcej w naszym regionie – powiedział.

O znaczeniu uruchomienia kierunku lekarskiego w kontekście rozwoju Podkarpacia mówił marszałek Władysław Ortyl. Zwrócił uwagę, że nasz region stawia nie tylko na szeroko pojęte innowacje, inteligentne specjalizacje i nowoczesne technologie. Istotni dla samorządu województwa są też ambitni i kreatywni ludzie, mieszkańcy Podkarpacia.

Od lat działamy na rzecz powstania kierunku lekarskiego. Przekazaliśmy na potrzeby Uniwersytetu Rzeszowskiego działki pod budowę niezbędnej infrastruktury, dofinansowaliśmy kluczowe inwestycje – przeznaczając ponad 80 mln złotych z RPO WP na budowę Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych, które było jednym z projektów kluczowych RPO WP poprzedniej perspektywy unijnej, a które właśnie zostało otwarte – przypominał.

Marszałek Ortyl wspomniał też o 20 mln złotych, które z RPO WP samorząd województwa przekazał na Zakład Nauk o Człowieku oraz o tym, że na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy zmodernizował i wprowadził zmiany w prowadzonych szpitalach wojewódzkich, które teraz są szpitalami klinicznymi.

Na koniec pogratulował rektorowi, wykładowcom i studentom. Tych ostatnich zapewnił, że podjęli dobrą decyzję wybierając Podkarpacie oraz Uniwersytet Rzeszowski jako start swojej kariery naukowej.

Dziś Uniwersytet Rzeszowski uczy na 48 kierunkach. W tym roku otworzono 8 nowych kierunków w tym kierunek lekarski. Na tym ostatnim uczyć się będzie ponad 100 osób na studiach dziennych i zaocznych.

Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego