Otwórz/zamknij mapę strony

Dzieci i młodzież z Podkarpacia uczyli się dlaczego warto dbać o środowisko naturalne. Wszystko w ramach programu „Czyste środowisko - najlepsze Uzdrowisko”, który był częścią XXII akcji „Sprzątanie Świata - Polska 2015”. Jej finał zorganizowany został w Horyńcu Zdroju, a jego uczestnikiem była wicemarszałek Maria Kurowska.

Finał akcji w Horyńcu-Zdroju poprzedził konkurs literacki oraz plastyczny o tematyce związanej z ochroną środowiska, segregacją odpadów i możliwością wykorzystania surowców wtórnych. Był on skierowany do uczniów szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Uroczystego wręczenia nagród i podsumowania akcji dokonała Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska. W swoim wystąpieniu podkreśliła potrzebę i zalety dbania o przyrodę i środowisko naturalne, w którym żyjemy.

Miło jest patrzeć na czysty, zadbany chodnik podczas drogi do szkoły, spacerować po niezaśmieconym lesie. Dlatego tak ważna  jest akcja „Sprzątanie Świata”, która uczy odpowiedzialności za otaczający nas świat, pobudza do działania w ramach ekologii, tworzy zdrową rywalizację w słusznej sprawie i jest pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Musimy zadać sobie pytanie, czy chcemy mieszkać w świecie bez roślin, zwierząt, bez pięknych zachodów słońca, bez możliwości położenia się na czystej zielonej trawie? Czy też chcemy oglądać wieczorami odległe gwiazdy, kąpać się  w czystym jeziorze i wypoczywać na łonie natury? – mówiła wicemarszałek, zwracając się szczególnie do zgromadzonej młodzieży.

Na uroczystość przybyli: Robert Serkis wójt Gminy Horyniec-Zdrój,  Piotr Cencora prezes Zarządu Uzdrowiska Horyniec, Mariusz Krzyśkowski z-ca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju, Tadeusz Maksymowicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów, Mariusz Trojan zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska UMWP wraz z pracownikami, dyrektorzy i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum w Horyńcu wraz z młodzieżą, dyrektorzy  Parków Krajobrazowych w Przemyślu i Krośnie wraz z pracownikami.

Laureaci najlepszych prac konkursowych oraz ich opiekunowie odebrali nagrody i dyplomy z rąk wicemarszałek Marii Kurowskiej.  W konkursie literackim otrzymali je: Filip Kuczaj z klasy III SP Nr 1 w Cisnej (opiekun Halina Dziarmaga), Gabriela Złotek kl. VI  SP Nr 3 w Krośnie (op. Magdalena Misztal) i Izabela Wujec kl. III SP nr 4 w Przemyślu (op. Małgorzata Brzostowska). Laureatami w konkursie plastycznym zostali odpowiednio: Karolina Wójcik z klasy VI ZS w Żarnowej (op. Małgorzata Zych), Zuzanna Batorska z kl. IVa SP w Tyrawie Wołoskiej (op. Izabela Wota-Zięba) oraz Amelia Burda z kl. VI SP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Horyńcu-Zdroju (op. Małgorzata Stelmach). Wyróżniono (w kolejności alfabetycznej): Weronikę Kaszycką z kl. Vb w Dubiecku (op. Anna Chruścicka), Wojciecha Konika z kl. V ZSP w Uhercach Mineralnych i Sylwię Żurawską z kl. VI im. JP II w Szufnarowej (w konkursie literackim) oraz: Antoniego Jurkiewicza z Kl. V ZS w Nawsiu Brzosteckim (op. Urszula Wojnarowska), Zuzannę Pyrę z kl. Va w Dubiecku (op. Joanna Pyra) i Emilię Ustianowską z kl. III SP w Cisnej (op. Halina Dziarmaga).

Dodatkowe nagrody ufundowane przez Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu i Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów otrzymali: Konrad Kudyba z kl. VI ZS w Rudzie Różanieckiej (op. Barbara Kurus-Frankowska), Amelia Wańkowicz z kl. VI SP w Łękach Strzyżowskich (op. Małgorzata Radzik) i Kinga Potomska z kl. VI ZS w Trepczy (op. Maria Siedlecka)

Padający deszcz pokrzyżował plany organizatorów. Zamiast planowanego wspólnego sprzątania terenu wokół zalewu w Horyńcu-Zdroju młodzież z miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjalnej wzięła udział w dodatkowych konkursach proekologicznych.

Organizatorem wydarzenia był Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wójt Gminy Horyniec-Zdrój, Nadleśnictwo Lubaczów wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych w Przemyślu i Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.

„Sprzątanie Świata - Polska" to część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję zainicjowała  w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji „Nasza Ziemia”.

 

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego