Otwórz/zamknij mapę strony

150709-stypendiaPodkarpackie jest w Polsce liderem we wspieraniu uzdolnionej młodzieży - taki wniosek płynie z prezentacji wyników ośmiu edycji  „Programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych z terenu województwa podkarpackiego”, której dokonano podczas konferencji podsumowującej projekt. 9 lipca 2015 w urzędzie marszałkowskim spotkali się stypendyści, ich nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz samorządowcy, aby porozmawiać o wynikach projektu i kontynuacji stypendiów w ramach RPO WP 2014-2020.

Pragnę wyrazić swoją radość., gdyż spotykamy się na wyjątkowym wydarzeniu, które ma bardzo optymistyczny wydźwięk i z pewnością - jak każdy sukces - ma wielu ojców. A sukces jest niewątpliwie wielki. Zrealizowaliśmy 8 edycji programu i pobiliśmy rekordy w Polsce. Gratuluję młodzieży zdolności, a dyrektorom, nauczycielom, rodzicom dziękuję za to, że wspierali Państwo i zachęcali młodzież do rozwijania swoich talentów – mówiła otwierając konferencję wicemarszałek Maria Kurowska, która w zarządzie województwa nadzoruje sprawy edukacji.

W ośmiu edycjach programu przyznano łącznie 8001 stypendiów. To absolutny rekord w Polsce. Dla porównania Zachodniopomorskie przyznało tylko 887 stypendiów, a Mazowieckie - 3293.

Program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych z terenu województwa podkarpackiego był realizowany przez Województwo Podkarpackie/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w latach 2007-2015. Środki na realizację programu pochodziły z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, poddziałania 9.1.3 Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych.

8 edycji projektu w latach szkolnych od 2007/2008 do 2014/2015 zamknęło się kwotą o łącznej wartości 38,5 mln zł. W programie uczestniczyło łącznie 4 871 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego regionu. Stypendium przyznawane było w oparciu o dwa kryteria: uzdolnień i wyników z ocen oraz konkursów a także dochodów rodzin uczniów. 

W programie uczestniczyło 485 szkół z regionu. Największą grupą stypendystów może się poszczycić Zespół Szkół Ogólnokształcących im Mikołaja Kopernika  w Krośnie. Aż 368 uczniów tej placówki uczestniczyło w programie.

Najważniejsze jest pokazanie młodzieży , ze praca i wysiłek są wartością. W czasach gdy promowane są inne wzorce, ukazywanie dobrych przykładów, stwarzanie szans i pomoc w wytyczaniu młodzieży celu -  są bezcenne – mówił podczas konferencji dyrektor krośnieńskiej szkoły Ryszard Józefczyk.

Najlepsi uczniowie i ich opiekunowie dydaktyczni otrzymali listy gratulacyjne, które wręczyła im wicemarszałek Maria Kurowska.

Myślę, że ten program pozwala naszej podkarpackiej młodzieży uwierzyć, że jeżeli będzie się uczyć, starać, poświęcać nauce swój czas, to zostanie to dostrzeżone i docenione – podkreślała wicemarszałek Maria Kurowska.

Podczas konferencji podsumowano wszystkie edycje projektów stypendialnych.  Uczestnicy mogli poznać ofertę programów stypendialnych realizowanych przez Departament Edukacji, Nauki i Sportu UMWP oraz możliwości, jakie dla potencjalnych stypendystów stwarza Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
foto M.Mielniczuk/D.Kozik
Biuro prasowe UMWP 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego