Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Budynek główny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego znajdujący się w Rzeszowie przy Alei Łukasza Cieplińskiego 4 został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Zdjęcie przedstawia budynek siedziby głównej Urzędu Marszałkowskiego przy al Cieplińskiego 4 w Rzeszowie

W budynku mieści się:

  • Kancelaria Sejmiku,
  • Kancelaria Zarządu,
  • Departament Organizacyjno-Prawny,
  • Departament Budżetu i Finansów,
  • Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym,
  • Departament Gospodarki Regionalnej,
  • Biuro Księgowania Wydatków,
  • Departament Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych Regionalnego Programu Operacyjnego,
  • Departament Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej,
  • Departament Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem,
  • Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich,
  • Departament Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego,
  • Departament Promocji i Turystyki,
  • Biuro Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych,
  • Wieloosobowe stanowisko ds. BHP,
  • Biuro Informacji o Funduszach Europejskich,
  • Biuro Nadzoru Właścicielskiego i Analiz Ekonomicznych,
  • Biuro Audytu Wewnętrznego.

W budynku wprowadzono następujące rozwiązania w obszarze dostępności architektonicznej:

  1. Wejście główne od Alei Łukasza Cieplińskiego jest odpowiednio utwardzone o wymaganej szerokości oznaczone jako A, wejście B znajduje się z tyłu budynku. Wejścia znajdują się na poziomie chodnika i umożliwiają swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim, dziecięcym czy z bagażem podróżnym.
  2. Na parkingu od strony Alei Łukasza Cieplińskiego wydzielone i oznakowane są 3 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Krawężniki uliczne wykonano jako wtopione, umożliwiają wjazd wózkiem. Od parkingu do wejścia A prowadzi ścieżka dotykowa, która ułatwia przemieszczanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym.
  3. Na drzwiach wejściowych które otwierają się automatycznie jest pomarańczowa rama i pas ostrzegawczy na wysokości 90 cm. Za automatycznymi drzwiami znajduje się przedsionek z wystarczającą przestrzenią manewrową. Na wprost przeszklone drzwi z klamką i samozamykaczem, otwieranie na zewnątrz, oznaczone pasem ostrzegawczym na wysokości 90 cm.
  4. Za drzwiami, w holu jest ścieżka dotykowa, która prowadzi do portierni. Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego.
  5. Po prawej stronie od wejścia jest tyflomapa z napisami w alfabecie Braille'a, na której rozmieszczono ważne punkty znajdujące się w głównym holu Urzędu.
  6. Po prawej stronie od wejścia jest tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń znajdujących się w Urzędzie.
  7. Kancelaria Ogólna znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego, za portiernią.
  8. Po lewej stronie portierni znajduje się Punkt Obsługi Interesariuszy przeznaczony dla wszystkich osób, w szczególności tych o zróżnicowanych potrzebach.
  9. Toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego, za schodami. Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na każdym piętrze budynku.
  10. Korytarze w budynku umożliwiają swobodne poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich. Nawierzchnie schodów wewnętrznych, ciągów komunikacyjnych wykonano z materiałów antypoślizgowych.
  11. W budynku znajdują się dwie windy z systemem głośnomówiącym, wizualnym oraz alfabecie Braille'a, dostosowane do przewozu osób z trudnościami w poruszaniu się.
  12. Na wysoki parter osoba z niepełnosprawnością ruchową może dostać się przy pomocy platform z napędem elektrycznym, zamontowanych przy schodach na poziomie niskiego parteru w holu.
  13. Schody na każdej kondygnacji wyposażone są w poręcze.
  14. Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
  15. W budynku znajdują się krzesła ewakuacyjne.
  16. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a (oprócz wind) ani oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  17. W budynku oprócz holu nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
  18. Przy wejściach do Urzędu A i B, w holu głównym, przy sali konferencyjnej oraz sali posiedzeń na drugim piętrze, znajdują się znaczniki Totupoint.

Usytuowanie budynku w centrum Rzeszowa umożliwia dostęp środkami komunikacji publicznej lub korzystanie z parkingów ogólnodostępnych, strefy parkowania z dedykowanymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością.

Do głównej siedziby Urzędu od strony Alei Piłsudskiego można dojechać autobusami: 1, 2, 3, 6, 7, 14, 17, 19, 22, 27, 30, 33, 34, 36, 39, 42, 46, 47, 51, 58 a od strony Alei Cieplińskiego autobusami linii: 0, 2, 3, 7, 8, 10, 11, 14, 15, 18, 23, 26, 28, 30, 34, 35, 36, 42, 45, 58, 59.

W Urzędzie wyznaczono koordynatorów ds. dostępności

 

Dostępność informacyjno-komunikacyjna

  1. Pętle indukcyjne są na portierni oraz w Kancelarii Ogólnej.
  2. W sali konferencyjnej na drugim piętrze jest system na podczerwień IR wspomagający słyszenie za pomocą słuchawek.
  3. W holu, po prawej stronie jest infomat z dostępem do strony internetowej Urzędu. Można wyświetlić widok holu w głównym budynku Urzędu - infografika, oraz film o ułatwieniach architektonicznych.

Infografika przedstawiająca hol główny siedziby przy al. Łukasza Cieplińskiego 4 w Rzeszowie

migam 1Usługa tłumacza polskiego języka migowego.

Aby interesariusz mógł skorzystać z tej usługi przy załatwianiu sprawy w Urzędzie, powinien przekazać informację o takiej potrzebie:

  • składając w Kancelarii Ogólnej przy Alei Łukasza Cieplińskiego 4, co najmniej na trzy dni robocze przed planowanym terminem załatwienia sprawy (nie dotyczy sytuacji nagłych), wypełniony formularz zgłoszeniowy, codziennie od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 7.30 do 15.00,
  • wypełniając formularz zgłoszeniowy i przesyłając go elektronicznie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., co najmniej na trzy dni robocze przed planowanym terminem załatwienia sprawy (nie dotyczy sytuacji nagłych),
  • przesyłając faksem wypełniony formularz zgłoszeniowy na numer: (17) 850 17 01,
  • przesyłając sms-em zdjęcie wypełnionego formularza na numer: 609 702 711.

Zgłoszenia będą potwierdzane przez Koordynatora do spraw dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej, odpowiedzialnego za zapewnienie należytej obsługi osób, doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, w kontaktach
z organami samorządu województwa. Pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego skontaktuje się z interesariuszem w celu potwierdzenia zabezpieczenia tej usługi. Kontakt osoby Głuchej z profesjonalnym tłumaczem polskiego języka migowego (PJM), będzie możliwy za pomocą dedykowanej strony lub bezpośrednio w budynku Urzędu.

EasyToReadInformacja o Urzędzie w tekście łatwym do czytania i zrozumienia.

Informacje dodatkowe dotyczące pozostałych budynków.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie mieści się również w siedzibach:

  1. przy ul. Towarnickiego 3a w Rzeszowie,
  2. przy ul. Lubelskiej 4 w Rzeszowie,
  3. przy ul. Poniatowskiego 6 w Rzeszowie.

Budynki, w których mieszczą się biura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie znajdują się:

  1. przy ul. Staszica 20 w Krośnie,
  2. przy ul. Kościuszki 7 w Mielcu, parter,
  3. przy ul. Kościuszki 2 w Przemyślu.

Budynek Urzędu, ul. Towarnickiego 3a w Rzeszowie

Zdjęcie przedstawia budynek Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Towarnickiego 3a w Rzeszowie

W budynku przy ul. Towarnickiego 3a mieści się:

  • Departament Kontroli,
  • Departament Wspierania Przedsiębiorczości.

Budynek zlokalizowany jest około 350 metrów za główną siedzibą Urzędu.

  1. Do budynku prowadzą dwa wejścia. Wejście główne nie jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach. Przy wejściu oznaczonym jako A znajdują się schody zewnętrzne, wyposażone w balustrady ochronne. Krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia każdego biegu schodów oznakowano żółtym pasem ostrzegawczym.
  2. Na drzwiach jest pas ostrzegawczy.
  3. Od wejścia do portierni prowadzi ścieżka dotykowa, która ułatwia przemieszczanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym.
  4. Parking znajduje się z lewej strony budynku od wejścia głównego. Na parkingu wydzielone i oznakowane są 2 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
  5. Drugie wejście, znajdujące się z lewej strony budynku umożliwia wjazd wózkiem. Drzwi B do budynku nie otwierają się automatycznie. Przy drzwiach jest dzwonek.
  6. Drzwi nie są oznaczone pasami ostrzegawczymi.
  7. Na parter budynku osoba poruszająca się na wózku może dostać się do środka przez pochylnię. Pochylnia została wyposażona w obustronne poręcze i powierzchnię spoczynkową.
  8. Różnicę poziomów występujących w budynku osoba z niepełnosprawnością ruchową może pokonać przy pomocy platformy z napędem elektrycznym, którą zamontowano przy schodach oraz rampę podjazdową. Pracownik portierni udzieli pomocy w obsłudze urządzenia.
  9. Portiernia znajduje się w części wyższej parteru, po lewej stronie.
  10. Naprzeciw portierni znajduje się Punkt Obsługi Interesariuszy przeznaczony dla wszystkich osób, w szczególności tych o zróżnicowanych potrzebach.
  11. Przy portierni jest tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń znajdujących się w Urzędzie.
  12. Korytarze w budynku umożliwiają swobodne poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich. Nawierzchnie schodów wewnętrznych, ciągów komunikacyjnych wykonano z materiałów antypoślizgowych.
  13. Schody znajdujące się w miejscu występowania różnicy poziomów zostały oznaczone taśmą kontrastową.
  14. W budynku znajduje się winda z systemem głośnomówiącym, wizualnym oraz alfabecie Braille'a, dostosowana do przewozu osób z trudnościami w poruszaniu się.
  15. Na parterze znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
  16. Schody na każdej kondygnacji wyposażone są w poręcze.
  17. Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
  18. Na portierni jest pętla indukcyjna.
  19. W budynku znajduje się krzesło ewakuacyjne.
  20. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a (oprócz wind) ani oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  21. W budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
  22. W budynku nie ma tyflomapy.
  23. Przy wejściu do Urzędu i przed salą konferencyjną na niskim parterze znajdują się znaczniki Totupoint.

 

Budynek Urzędu, ul. Lubelska 4 w Rzeszowie

Zdjęcie przedstawia budynek siedziby Urzędu Marszałkowskiego przy ul Lubelskiej 4 w Rzeszowie

W budynku przy ul. Lubelskiej 4 mieści się:

  • Departament Ochrony Środowiska,
  • Departament Edukacji, Nauki i Sportu,
  • Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego,
  • Departament Społeczeństwa Informacyjnego,
  • Departament Rozwoju Regionalnego.

W budynku znajdują się wydzielone zespoły pomieszczeń przeznaczonych dla jednostek podległych Marszałkowi Województwa Podkarpackiego:

  • Biuro Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,
  • Biuro Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych.
  1. Do budynku prowadzi wejście główne od ulicy Lubelskiej, odpowiednio utwardzone o wymaganej szerokości. Wejście znajduje się na poziomie chodnika umożliwiające swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim, dziecięcym czy z bagażem podróżnym.
  2. Na drzwiach wejściowych są pasy ostrzegawcze.
  3. Od wejścia do portierni prowadzi ścieżka dotykowa, która ułatwia przemieszczanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym.
  4. Drzwi do budynku nie otwierają się automatycznie.
  5. Na parkingu od ulicy Lubelskiej są wydzielone i oznakowane 2 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
  6. Krawężniki uliczne wykonano jako wtopione, umożliwiające wjazd wózkiem.
  7. Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. W celu uzyskania pomocy należy zgłosić się do pracownika portierni.
  8. Obok Portierni znajduje się Punkt Obsługi Interesariuszy przeznaczony dla wszystkich osób, w szczególności tych o zróżnicowanych potrzebach.
  9. Po lewej stronie od wejścia jest tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń znajdujących się w Urzędzie.
  10. Korytarze w budynku umożliwiają swobodne poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich. Nawierzchnie schodów wewnętrznych, ciągów komunikacyjnych wykonano z materiałów antypoślizgowych.
  11. W budynku znajdują się trzy windy z systemem głośnomówiącym, wizualnym oraz alfabecie Braille'a, dostosowane do przewozu osób z trudnościami w poruszaniu się.
  12. Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na każdym piętrze budynku.
  13. Schody na każdej kondygnacji wyposażone są w poręcze.
  14. Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
  15. Na portierni jest pętla indukcyjna.
  16. W budynku znajdują się krzesła ewakuacyjne.
  17. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a (oprócz wind) ani oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  18. W budynku nie ma tyflomapy, a także informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
  19. Przy wejściu do Urzędu i przed salą posiedzeń na pierwszym piętrze, znajdują się znaczniki Totupoint.

Usytuowanie budynku blisko centrum umożliwia dostęp środkami komunikacji publicznej lub korzystanie z parkingów ogólnodostępnych, strefy parkowania z dedykowanymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością.

Do tej siedziby Urzędu od strony ul. Lubelskiej można dojechać autobusami linii:  8, 13, 16, 18, 23, 26, 28, 31, 33, 37, 41, 51, 53.

Budynek Urzędu, ul. Poniatowskiego 6 w Rzeszowie

  1. W budynku przy ul. Poniatowskiego 6 mieści się Biuro Interreg Next Polska-Ukraina w Rzeszowie - Regionalny Punkt Kontaktowy. Do budynku prowadzi wejście główne od ulicy Poniatowskiego, które nie jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach.
  2. Drzwi nie otwierają się automatycznie.
  3. Na drzwiach budynku przy klamce zlokalizowany jest dzwonek umożliwiający kontakt z pracownikiem Biura.
  4. Schody nie są wyposażone w poręcze.
  5. Jest możliwość osobistego załatwienia sprawy, w głównym budynku Urzędu przy Alei Łukasza Cieplińskiego 4 w Rzeszowie w Punkcie Obsługi Interesariuszy, po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem Biura.
  6. Przy budynku Urzędu nie ma parkingu.
  7. Po lewej stronie od wejścia znajduje się informacja o lokalizacji Biura.
  8. W budynku nie ma windy, platformy przyschodowej, pętli indukcyjnej, tyflomapy, dźwiękowego systemu nawigacji, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.

Budynek Urzędu, ul. Staszica 20 w Krośnie

Siedziba Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Krośnie mieści się przy ul. Staszica 20.

  1. Osoba poruszająca się na wózku może dostać się do budynku za pomocą schodołazu.
  2. Schody w budynku są wyposażone w poręcze.
  3. W budynku nie ma wind i toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.
  4. W budynku nie ma tyflomapy, dźwiękowych systemów nawigacji, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  5. W budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
  6. Brak informacji o prawie wstępu z psem asystującym.
  7. W budynku jest pętla indukcyjna.

Do przystanku oddalonego od Punktu o około 30 metrów można dojechać autobusami linii: 0, 1, 2, 4, 5, 7, 11, 12, 16, 18, 20, 23, A, E, G, K.

Budynek Urzędu, ul. Kościuszki 7 w Mielcu

Siedziba Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Mielcu mieści się na parterze budynku Medycznej Szkoły Policealnej przy ulicy Kościuszki 7.

  1. Wejście główne do budynku znajduje się na poziomie chodnika, umożliwiające wjazd wózkiem.
  2. Pokoje znajdują się na parterze, drzwi są szerokie bez progów.
  3. Drzwi i ściany szklane nie są oznaczone pasami ostrzegawczymi.
  4. Stopnie schodów są oznaczone pasami kontrastowymi.
  5. W budynku nie ma windy.
  6. Jest toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.
  7. Na wprost budynku oraz w najbliższym jego sąsiedztwie (Bazylika Mniejsza Św. Mateusza) znajdują się miejsca parkingowe.
  8. W budynku nie ma tyflomapy, dźwiękowych systemów nawigacji, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  9. W budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
  10. Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
  11. W budynku jest pętla indukcyjna.

Do tej siedziby Urzędu można dojechać autobusami linii: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 24, 25, 41, 44, 44A, 45, 48.

Budynek Urzędu, ul. Kościuszki 2 w Przemyślu

Siedziba Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Przemyślu mieści się przy ul. Kościuszki 2.

Do Lokalnego Punktu Informacyjnego w Przemyślu od strony ul. Jagiellońskiej można dojechać autobusami linii: 1, 2, 3, 5, 8, 10, 12, 16, 18, 20, 24, 25, 27, 28, A, B.

  1. Do budynku prowadzą dwa wejścia. Główne wejście od strony ul. Kościuszki, nie jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach.
  2. Drugie wejście od ul. Jagiellońskiej, znajduje się z tyłu budynku, za bramą. Obok wejścia znajduje się winda, na poziomie chodnika, którą niepełnosprawny może dostać się na każdą kondygnację.
  3. Winda nie jest wyposażona w komunikaty głosowe, przyciski nie są oznaczone w alfabecie Braille’a.
  4. Nie ma parkingu dla osób z niepełnosprawnościami. W przypadku niemożności dotarcia beneficjenta do Punktu istnieje możliwość podejścia konsultanta i obsługi interesariusza w dogodny dla niego sposób.
  5. W budynku nie ma tyflomapy, dźwiękowego systemu nawigacji, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  6. W budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
  7. Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
  8. W budynku jest pętla indukcyjna.
  9. Do budynku od strony ul. Piłsudskiego można dojechać autobusem linii: 18.
  10. Wejście do lokalu znajduje się na poziomie chodnika. Lokal składa się z jednej kondygnacji (parteru).


Agnieszka Chmiel - Koordynator do spraw dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Rzeszów, dnia 14.03.2025 r.