Dostępność architektoniczna
- Piotr Bartnik
Budynek główny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego znajdujący się w Rzeszowie przy Alei Łukasza Cieplińskiego 4 został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
W budynku mieści się:
- Kancelaria Sejmiku,
- Kancelaria Zarządu,
- Departament Organizacyjno-Prawny,
- Departament Budżetu i Finansów,
- Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym,
- Departament Gospodarki Regionalnej,
- Biuro Księgowania Wydatków,
- Departament Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych Regionalnego Programu Operacyjnego,
- Departament Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej,
- Departament Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem,
- Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich,
- Departament Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego,
- Departament Promocji i Turystyki,
- Biuro Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych,
- Wieloosobowe stanowisko ds. BHP,
- Biuro Informacji o Funduszach Europejskich,
- Biuro Nadzoru Właścicielskiego i Analiz Ekonomicznych,
- Biuro Audytu Wewnętrznego.
W budynku wprowadzono następujące rozwiązania w obszarze dostępności architektonicznej:
- Wejście główne od Alei Łukasza Cieplińskiego jest odpowiednio utwardzone o wymaganej szerokości oznaczone jako A, wejście B znajduje się z tyłu budynku. Wejścia znajdują się na poziomie chodnika i umożliwiają swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim, dziecięcym czy z bagażem podróżnym.
- Na parkingu od strony Alei Łukasza Cieplińskiego wydzielone i oznakowane są 3 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Krawężniki uliczne wykonano jako wtopione, umożliwiają wjazd wózkiem. Od parkingu do wejścia A prowadzi ścieżka dotykowa, która ułatwia przemieszczanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym.
- Na drzwiach wejściowych które otwierają się automatycznie jest pomarańczowa rama i pas ostrzegawczy na wysokości 90 cm. Za automatycznymi drzwiami znajduje się przedsionek z wystarczającą przestrzenią manewrową. Na wprost przeszklone drzwi z klamką i samozamykaczem, otwieranie na zewnątrz, oznaczone pasem ostrzegawczym na wysokości 90 cm.
- Za drzwiami, w holu jest ścieżka dotykowa, która prowadzi do portierni. Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego.
- Po prawej stronie od wejścia jest tyflomapa z napisami w alfabecie Braille'a, na której rozmieszczono ważne punkty znajdujące się w głównym holu Urzędu.
- Po prawej stronie od wejścia jest tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń znajdujących się w Urzędzie.
- Kancelaria Ogólna znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego, za portiernią.
- Po lewej stronie portierni znajduje się Punkt Obsługi Interesariuszy przeznaczony dla wszystkich osób, w szczególności tych o zróżnicowanych potrzebach.
- Toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego, za schodami. Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na każdym piętrze budynku.
- Korytarze w budynku umożliwiają swobodne poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich. Nawierzchnie schodów wewnętrznych, ciągów komunikacyjnych wykonano z materiałów antypoślizgowych.
- W budynku znajdują się dwie windy z systemem głośnomówiącym, wizualnym oraz alfabecie Braille'a, dostosowane do przewozu osób z trudnościami w poruszaniu się.
- Na wysoki parter osoba z niepełnosprawnością ruchową może dostać się przy pomocy platform z napędem elektrycznym, zamontowanych przy schodach na poziomie niskiego parteru w holu.
- Schody na każdej kondygnacji wyposażone są w poręcze.
- Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
- W budynku znajdują się krzesła ewakuacyjne.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a (oprócz wind) ani oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku oprócz holu nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
- Przy wejściach do Urzędu A i B, w holu głównym, przy sali konferencyjnej oraz sali posiedzeń na drugim piętrze, znajdują się znaczniki Totupoint.
Usytuowanie budynku w centrum Rzeszowa umożliwia dostęp środkami komunikacji publicznej lub korzystanie z parkingów ogólnodostępnych, strefy parkowania z dedykowanymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością.
Do głównej siedziby Urzędu od strony Alei Piłsudskiego można dojechać autobusami: 1, 2, 3, 6, 7, 14, 17, 19, 22, 27, 30, 33, 34, 36, 39, 42, 46, 47, 51, 58 a od strony Alei Cieplińskiego autobusami linii: 0, 2, 3, 7, 8, 10, 11, 14, 15, 18, 23, 26, 28, 30, 34, 35, 36, 42, 45, 58, 59.
W Urzędzie wyznaczono koordynatorów ds. dostępności
Dostępność informacyjno-komunikacyjna
- Pętle indukcyjne są na portierni oraz w Kancelarii Ogólnej.
- W sali konferencyjnej na drugim piętrze jest system na podczerwień IR wspomagający słyszenie za pomocą słuchawek.
- W holu, po prawej stronie jest infomat z dostępem do strony internetowej Urzędu. Można wyświetlić widok holu w głównym budynku Urzędu - infografika, oraz film o ułatwieniach architektonicznych.
Usługa tłumacza polskiego języka migowego.
Aby interesariusz mógł skorzystać z tej usługi przy załatwianiu sprawy w Urzędzie, powinien przekazać informację o takiej potrzebie:
- składając w Kancelarii Ogólnej przy Alei Łukasza Cieplińskiego 4, co najmniej na trzy dni robocze przed planowanym terminem załatwienia sprawy (nie dotyczy sytuacji nagłych), wypełniony formularz zgłoszeniowy, codziennie od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.30 do 15.00, - wypełniając formularz zgłoszeniowy i przesyłając go elektronicznie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., co najmniej na trzy dni robocze przed planowanym terminem załatwienia sprawy (nie dotyczy sytuacji nagłych),
- przesyłając faksem wypełniony formularz zgłoszeniowy na numer: (17) 850 17 01,
- przesyłając sms-em zdjęcie wypełnionego formularza na numer: 609 702 711.
Zgłoszenia będą potwierdzane przez Koordynatora do spraw dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej, odpowiedzialnego za zapewnienie należytej obsługi osób, doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, w kontaktach
z organami samorządu województwa. Pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego skontaktuje się z interesariuszem w celu potwierdzenia zabezpieczenia tej usługi. Kontakt osoby Głuchej z profesjonalnym tłumaczem polskiego języka migowego (PJM), będzie możliwy za pomocą dedykowanej strony lub bezpośrednio w budynku Urzędu.
Informacja o Urzędzie w tekście łatwym do czytania i zrozumienia.
Informacje dodatkowe dotyczące pozostałych budynków.
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie mieści się również w siedzibach:
- przy ul. Towarnickiego 3a w Rzeszowie,
- przy ul. Lubelskiej 4 w Rzeszowie,
- przy ul. Poniatowskiego 6 w Rzeszowie.
Budynki, w których mieszczą się biura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie znajdują się:
- przy ul. Staszica 20 w Krośnie,
- przy ul. Kościuszki 7 w Mielcu, parter,
- przy ul. Kościuszki 2 w Przemyślu.
Budynek Urzędu, ul. Towarnickiego 3a w Rzeszowie
W budynku przy ul. Towarnickiego 3a mieści się:
- Departament Kontroli,
- Departament Wspierania Przedsiębiorczości.
Budynek zlokalizowany jest około 350 metrów za główną siedzibą Urzędu.
- Do budynku prowadzą dwa wejścia. Wejście główne nie jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach. Przy wejściu oznaczonym jako A znajdują się schody zewnętrzne, wyposażone w balustrady ochronne. Krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia każdego biegu schodów oznakowano żółtym pasem ostrzegawczym.
- Na drzwiach jest pas ostrzegawczy.
- Od wejścia do portierni prowadzi ścieżka dotykowa, która ułatwia przemieszczanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym.
- Parking znajduje się z lewej strony budynku od wejścia głównego. Na parkingu wydzielone i oznakowane są 2 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
- Drugie wejście, znajdujące się z lewej strony budynku umożliwia wjazd wózkiem. Drzwi B do budynku nie otwierają się automatycznie. Przy drzwiach jest dzwonek.
- Drzwi nie są oznaczone pasami ostrzegawczymi.
- Na parter budynku osoba poruszająca się na wózku może dostać się do środka przez pochylnię. Pochylnia została wyposażona w obustronne poręcze i powierzchnię spoczynkową.
- Różnicę poziomów występujących w budynku osoba z niepełnosprawnością ruchową może pokonać przy pomocy platformy z napędem elektrycznym, którą zamontowano przy schodach oraz rampę podjazdową. Pracownik portierni udzieli pomocy w obsłudze urządzenia.
- Portiernia znajduje się w części wyższej parteru, po lewej stronie.
- Naprzeciw portierni znajduje się Punkt Obsługi Interesariuszy przeznaczony dla wszystkich osób, w szczególności tych o zróżnicowanych potrzebach.
- Przy portierni jest tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń znajdujących się w Urzędzie.
- Korytarze w budynku umożliwiają swobodne poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich. Nawierzchnie schodów wewnętrznych, ciągów komunikacyjnych wykonano z materiałów antypoślizgowych.
- Schody znajdujące się w miejscu występowania różnicy poziomów zostały oznaczone taśmą kontrastową.
- W budynku znajduje się winda z systemem głośnomówiącym, wizualnym oraz alfabecie Braille'a, dostosowana do przewozu osób z trudnościami w poruszaniu się.
- Na parterze znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
- Schody na każdej kondygnacji wyposażone są w poręcze.
- Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
- Na portierni jest pętla indukcyjna.
- W budynku znajduje się krzesło ewakuacyjne.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a (oprócz wind) ani oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
- W budynku nie ma tyflomapy.
- Przy wejściu do Urzędu i przed salą konferencyjną na niskim parterze znajdują się znaczniki Totupoint.
Budynek Urzędu, ul. Lubelska 4 w Rzeszowie
W budynku przy ul. Lubelskiej 4 mieści się:
- Departament Ochrony Środowiska,
- Departament Edukacji, Nauki i Sportu,
- Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego,
- Departament Społeczeństwa Informacyjnego,
- Departament Rozwoju Regionalnego.
W budynku znajdują się wydzielone zespoły pomieszczeń przeznaczonych dla jednostek podległych Marszałkowi Województwa Podkarpackiego:
- Biuro Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,
- Biuro Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych.
- Do budynku prowadzi wejście główne od ulicy Lubelskiej, odpowiednio utwardzone o wymaganej szerokości. Wejście znajduje się na poziomie chodnika umożliwiające swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim, dziecięcym czy z bagażem podróżnym.
- Na drzwiach wejściowych są pasy ostrzegawcze.
- Od wejścia do portierni prowadzi ścieżka dotykowa, która ułatwia przemieszczanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym.
- Drzwi do budynku nie otwierają się automatycznie.
- Na parkingu od ulicy Lubelskiej są wydzielone i oznakowane 2 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
- Krawężniki uliczne wykonano jako wtopione, umożliwiające wjazd wózkiem.
- Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. W celu uzyskania pomocy należy zgłosić się do pracownika portierni.
- Obok Portierni znajduje się Punkt Obsługi Interesariuszy przeznaczony dla wszystkich osób, w szczególności tych o zróżnicowanych potrzebach.
- Po lewej stronie od wejścia jest tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń znajdujących się w Urzędzie.
- Korytarze w budynku umożliwiają swobodne poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich. Nawierzchnie schodów wewnętrznych, ciągów komunikacyjnych wykonano z materiałów antypoślizgowych.
- W budynku znajdują się trzy windy z systemem głośnomówiącym, wizualnym oraz alfabecie Braille'a, dostosowane do przewozu osób z trudnościami w poruszaniu się.
- Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na każdym piętrze budynku.
- Schody na każdej kondygnacji wyposażone są w poręcze.
- Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
- Na portierni jest pętla indukcyjna.
- W budynku znajdują się krzesła ewakuacyjne.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a (oprócz wind) ani oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku nie ma tyflomapy, a także informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
- Przy wejściu do Urzędu i przed salą posiedzeń na pierwszym piętrze, znajdują się znaczniki Totupoint.
Usytuowanie budynku blisko centrum umożliwia dostęp środkami komunikacji publicznej lub korzystanie z parkingów ogólnodostępnych, strefy parkowania z dedykowanymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością.
Do tej siedziby Urzędu od strony ul. Lubelskiej można dojechać autobusami linii: 8, 13, 16, 18, 23, 26, 28, 31, 33, 37, 41, 51, 53.
Budynek Urzędu, ul. Poniatowskiego 6 w Rzeszowie
- W budynku przy ul. Poniatowskiego 6 mieści się Biuro Interreg Next Polska-Ukraina w Rzeszowie - Regionalny Punkt Kontaktowy. Do budynku prowadzi wejście główne od ulicy Poniatowskiego, które nie jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach.
- Drzwi nie otwierają się automatycznie.
- Na drzwiach budynku przy klamce zlokalizowany jest dzwonek umożliwiający kontakt z pracownikiem Biura.
- Schody nie są wyposażone w poręcze.
- Jest możliwość osobistego załatwienia sprawy, w głównym budynku Urzędu przy Alei Łukasza Cieplińskiego 4 w Rzeszowie w Punkcie Obsługi Interesariuszy, po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem Biura.
- Przy budynku Urzędu nie ma parkingu.
- Po lewej stronie od wejścia znajduje się informacja o lokalizacji Biura.
- W budynku nie ma windy, platformy przyschodowej, pętli indukcyjnej, tyflomapy, dźwiękowego systemu nawigacji, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
Budynek Urzędu, ul. Staszica 20 w Krośnie
Siedziba Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Krośnie mieści się przy ul. Staszica 20.
- Osoba poruszająca się na wózku może dostać się do budynku za pomocą schodołazu.
- Schody w budynku są wyposażone w poręcze.
- W budynku nie ma wind i toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.
- W budynku nie ma tyflomapy, dźwiękowych systemów nawigacji, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
- Brak informacji o prawie wstępu z psem asystującym.
- W budynku jest pętla indukcyjna.
Do przystanku oddalonego od Punktu o około 30 metrów można dojechać autobusami linii: 0, 1, 2, 4, 5, 7, 11, 12, 16, 18, 20, 23, A, E, G, K.
Budynek Urzędu, ul. Kościuszki 7 w Mielcu
Siedziba Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Mielcu mieści się na parterze budynku Medycznej Szkoły Policealnej przy ulicy Kościuszki 7.
- Wejście główne do budynku znajduje się na poziomie chodnika, umożliwiające wjazd wózkiem.
- Pokoje znajdują się na parterze, drzwi są szerokie bez progów.
- Drzwi i ściany szklane nie są oznaczone pasami ostrzegawczymi.
- Stopnie schodów są oznaczone pasami kontrastowymi.
- W budynku nie ma windy.
- Jest toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.
- Na wprost budynku oraz w najbliższym jego sąsiedztwie (Bazylika Mniejsza Św. Mateusza) znajdują się miejsca parkingowe.
- W budynku nie ma tyflomapy, dźwiękowych systemów nawigacji, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
- Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
- W budynku jest pętla indukcyjna.
Do tej siedziby Urzędu można dojechać autobusami linii: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 24, 25, 41, 44, 44A, 45, 48.
Budynek Urzędu, ul. Kościuszki 2 w Przemyślu
Siedziba Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Przemyślu mieści się przy ul. Kościuszki 2.
Do Lokalnego Punktu Informacyjnego w Przemyślu od strony ul. Jagiellońskiej można dojechać autobusami linii: 1, 2, 3, 5, 8, 10, 12, 16, 18, 20, 24, 25, 27, 28, A, B.
- Do budynku prowadzą dwa wejścia. Główne wejście od strony ul. Kościuszki, nie jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach.
- Drugie wejście od ul. Jagiellońskiej, znajduje się z tyłu budynku, za bramą. Obok wejścia znajduje się winda, na poziomie chodnika, którą niepełnosprawny może dostać się na każdą kondygnację.
- Winda nie jest wyposażona w komunikaty głosowe, przyciski nie są oznaczone w alfabecie Braille’a.
- Nie ma parkingu dla osób z niepełnosprawnościami. W przypadku niemożności dotarcia beneficjenta do Punktu istnieje możliwość podejścia konsultanta i obsługi interesariusza w dogodny dla niego sposób.
- W budynku nie ma tyflomapy, dźwiękowego systemu nawigacji, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób dotykowy lub głosowy.
- Zapewniony jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem do budynku i wszystkich jego pomieszczeń.
- W budynku jest pętla indukcyjna.
- Do budynku od strony ul. Piłsudskiego można dojechać autobusem linii: 18.
- Wejście do lokalu znajduje się na poziomie chodnika. Lokal składa się z jednej kondygnacji (parteru).
Agnieszka Chmiel - Koordynator do spraw dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.
Rzeszów, dnia 14.03.2025 r.