logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Elżbieta Bieńkowska Minister Rozwoju Regionalnego przybyła dziś do Rzeszowa, aby rozmawiać o „Podkarpaciu w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej”. Minister Rozwoju Regionalnego zapewniła, że po 2013 roku będą specjalne pieniądze dla wschodnich regionów Polski, z którego korzystają województwa: podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko – mazurskie i świętokrzyskie.

- Na próbę rzetelnej oceny dotychczasowych osiągnięć w ramach budżetu 2007 – 2013 trzeba będzie jeszcze poczekać aż zakończą się rozpoczęte projekty – powiedziała na zwołanej dziś konferencji prasowej Elżbieta Bieńkowska Minister Rozwoju Regionalnego. - Jesteśmy dokładnie na półmetku projektów i ich wyniki poznamy dopiero w 2015 roku, ale już teraz widzimy, że prowadzona polityka działa.

Na spotkaniu z samorządowcami Minister rozmawiała nie tylko o przyszłych planach, ale i podjęła się próby oceny bieżącej sytuacji: - Podkarpackie jest drugim województwem, które chce rozmawiać o tym, co będzie po roku 2014. Wydawałoby się, że jest jeszcze za wcześnie na takie rozmowy, ale samorządy powinny już teraz wytyczyć sobie kierunek dla przyszłych projektów. Rozmawiamy też o bieżącym budżecie, o oszczędnościach, dofinansowaniu droższych projektów i projektach na liście rezerwowej np. decyzja o dofinansowaniu obwodnicy w Krośnie zostanie podjęta we wrześniu br.

Wśród sukcesów Podkarpacia minister Elżbieta Bieńkowska dostrzega m.in. nadrobienie zaległości naszego regionu w realizacji projektu budowy sieci szerokopasmowej. Województwo podkarpackie z roli województwa, które było najgorzej przygotowane do tego projektu, w tej chwili stało się liderem. I na jego bazie będzie działać pozostała czwórka województw. - Projekt realizacji Internetu szerokopasmowego jest trudny, ale realny - dodał Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Sławomir Cynka. - Zainteresowanie rynku, operatorów i potencjalnych partnerów w projekcie jest tak duży, że może on być zrealizowany w wyznaczonym terminie.

Dzisiejsza wizyta Minister Rozwoju regionalnego była także okazją do spotkania się z politykami, samorządowcami i prezydentami miast Podkarpacia.