logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Trwają intensywne prace przy rozbudowie lotniska w Jasionce k. Rzeszowa. Instaluje się na nim najnowocześniejsze urządzenia. Jasionka ma sporo atutów. Przede wszystkim już od kilku lat dysponuje drugim pod względem długości pasem startowym w kraju. Dłuższy ma tylko Okęcie.

Od wielu lat piętą achillesową podrzeszowskiego lotniska był brak terminalu pasażerskiego z prawdziwego zdarzenia. Maleńkie pomieszczenia w niedużym budynku nie sprzyjały temu, aby odlatujący do wielu krajów i przylatujący ze świata czuli się w tej ciasnocie komfortowo.

Do Lwowa i… Nowego Jorku
Niedługo to się zmieni. Trwają intensywne pracy przy budowie nowego terminalu. Właśnie ku końcowi zbliża się budowa dachu nad nowym obiektem. Wszystko wskazuje na to, że podrzeszowskie lotnisko będzie gotowe na przyjęcie zwiększonej ilości pasażerów na Euro 2012. Zwłaszcza, że Jasionce wyznaczono role lotniska zapasowego dla Lwowa.
Jeśli chodzi o Lwów, to dużo się mówi ostatnio w światku lotniczym o inauguracji lotów na linii Wrocław – Kraków –Rzeszów - Lwów. Lądowanie w Jasionce z pewnością przysporzyłoby wielu nowych pasażerów naszemu lotnisku. Tym bardziej, że w ten sposób podróżni unikaliby wielogodzinnych postojów w korkach przed granicą, czekając na odprawę.
Lwowianie zaś mogliby korzystać z Jasionki jako okna na świat. Tym bardziej, że jeszcze w tym roku zapowiadane jest rozpoczęcie lotów na trasie Rzeszów – Nowy Jork.

Inwestycje idą w setki milionów złotych
Jak informuje Łukasz Sikora, szef Zespołu Marketingu i Rozwoju Połączeń w lotniskowej spółce, obecne inwestycje szacowane są na około 200 milionów złotych. Jednak dochodzą następne, więc kwota będzie wyższa.
Według Łukasza Sikory, najważniejszą inwestycją jest nowoczesny terminal pasażerski. Koniec realizacji tego bardzo potrzebnego obiektu to maj 2012. Wartość tej inwestycji wynosi około 100 mln zł.
Bardzo ważna dla przyszłości lotniska i jego funkcjonowania jest też płyta postojowa i płyta do odladzania samolotów. Koszt tych inwestycji wyniesie 40 mln zł.

W trakcie realizacji znajduje się - rozbudowa i modernizacja strażnicy LSP. Wartość inwestycji 4,5 mln zł.
Na etapie przygotowania dokumentacji znajduje się budowa hangarów i zaplecza technicznego. A także budowa dróg kołowania i drogi szybkiego zejścia oraz rozbudowa infrastruktury cargO.
Jasionka bedzie w europejskim systemie kontroli lotów

Do powyższych dochodzą jeszcze inne inwestycje, np. zakupy sprzętu lotniskowego, wyposażenie nowego terminala, poprawa systemów bezpieczeństwa, modernizacja systemu nawigacji ILS.

W porcie rozpoczęła się również budowa nowej wieży kontroli lotów. Jej zakończenie przewidziane jest na 2013 rok. Jak powiedział Nowinom Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wtedy też nasze lotnisko zostanie wyposażone w urządzenia, które umożliwią włączenie rzeszowskiego lotniska w system kontroli ruchu lotniczego w Polsce, a w przyszłości w system europejski.