logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

super nowosciPODKARPACIE. Marszałek Ortyl walczy o unijne pieniądze w Warszawie. Na razie dają nam 1,89 mld euro.

- Jesteśmy niezadowoleni i nie wiemy, w jaki sposób zostało to wyliczone – ocenia podział unijnych funduszy między województwa na lata 2014-2020 marszałek Władysław Ortyl. Chodzi o 1,895 mld euro, co daje biednemu Podkarpaciu zaledwie 8 lokatę w rankingu regionów Polski. Równocześnie nowe władze województwa starają się wznowić certyfikację wydatków w Komisji Europejskiej, która została wstrzymana w marcu br. wskutek śledztwa CBA i prokuratury w Urzędzie Marszałkowskim.

W Brukseli gra toczy się o 286 mln zł, których wydanie przez UM w okresie od grudnia 2012 roku do kwietnia 2013 roku nie zaakceptowała jeszcze KE. 3 czerwca rozmowy w tej sprawie podjęli z przedstawicielem KE wicemarszałek Lucjan Kuźniar i europoseł Tomasz Poręba. – Ustaliliśmy, że w ciągu 2 tygodni Komisja wystąpi o dodatkowe informacje oraz wystąpi z warunkami, które województwo musi spełnić, by doszło do wznowienia certyfikacji – mówi Kuźniar. Na razie jednak trudno mówić o konkretnej dacie wznowienia certyfikacji.

O zdecydowanie większą stawkę walczy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego marszałek Ortyl. 4 czerwca minister Bieńkowska przedstawiła kolejny i podobno już ostateczny podział środków na regionalne programy operacyjne poszczególnych województw. Podkarpacie, w stosunku do poprzedniej propozycji MRR z kwietnia br., otrzymało 51 mln euro więcej – łącznie 1,895,4 mln euro (w tym rezerwa programowa 83,5 mln euro).

Czy to wystarczająca kwota? W porównaniu do kwoty na lata 2007-2013 (1,5 mld euro) to o prawie 400 mln euro więcej, ale po uwzględnieniu wzrostu cen i zmianie sytuacji społeczno-gospodarczej, entuzjazm znacznie spada. – Satysfakcjonująca byłaby kwota 2,2 mld zł – mówił nam kilka tygodni temu poseł PiS Stanisław Ożóg, motywując to dużymi potrzebami regionu.

Arkadiusz Rogowski