logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

via2007„Sny  niespełnione powstają z mogiły. Dni drogiej idei wstają mocarne. Wasze ofiary nie poszły na marne.”  W Rzeszowie został odsłonięty i poświęcony pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”  Popiersiami upamiętnionych zostało także sześciu, straconych razem z nim 1 marca 1951 r., działaczy WiN:  Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Józef Batory, Karol Chmiel, Mieczysław Kawalec i Józef Rzepka. Pomnik stanął w centrum miasta, przy Alei Cieplińskiego. To pierwszy pomnik Żołnierzy Wyklętych w demokratycznej Polsce. Odsłonięcie pomnika wpisuje się w obchody 100. rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego.

W uroczystości wzięło kilka tysięcy osób – mieszkańcy Rzeszowa, członkowie rodzin zamordowanych, którzy odebrali pośmiertne awanse swoich krewnych na wyższe stopnie wojskowe, działacze Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z całego kraju,  przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, IPN, kombatanci, przedstawiciele władz.  Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w bazylice o. bernardynów  w Rzeszowie pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby, ordynariusza rzeszowskiego.  W homilii ks.. Infułat Jozef Sondej przypomniał postać Łukasz Cieplińskiego i Jego towarzyszy oraz ich zasługi dla walki o wolną Ojczyznę.  Po Mszy swiętej  uczestnicy uroczystości przeszli  na skwer, gdzie miało miejsce  odsłonięcie i poświęcenia pomnika.

Honorując w ten sposób tych, którzy  walczyli na wolną ojczyznę wypełniamy nasz obowiązek pamięci  wobec nich” – mówił Łukasz Kamiński, prezes  IPN. Łukasz Ciepliński  jego współtowarzysze  należeli do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczpospolitej,  o których nikt nie miał pamiętać. Na szczęscie dzieje się inaczej, bo pomnik woła i  będzie wołał o pamieć” – mówił  Wojciech Buczak, inicjator powstania pomnika

Autorem pomnika jest prof. Karol Badyna z Krakowa. Pomnik składa się z ośmiu odlewów z brązu: postaci Cieplińskiego, więziennego grypsu do rodziny, i sześciu popiersi współpracowników Cieplińskiego w IV Zarządzie WiN. Swoje miejsce znalazły też symbole Armii Krajowej, WiN, Polski Walczącej. Dzięki instalacji urządzeń multimedialnych będzie można usłyszeć głos Łukasza Cieplińskiego.

 

http://www.radiovia.com.pl/aktualnosci/40-lokalne-wiadomoi/4766-uroczyste-odsoniecie-i-powicenie-pomnika-pk-ukasza-ciepliskiego-