logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Jest szansa, że jeszcze w tym roku ruszą regularne lotnicze połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku. Spółka Lotniskowa w Jasionce jest już po pierwszych rozmowach z liniami Air Italy Polska. Teraz dopracowywane będą szczegóły umowy. Nowy przewoźnik ma na tej trasie zastąpić LOT, który ogłosił, po zimowej przerwie nie wznowi sezonowych lotów z Rzeszowa do Nowego Jorku.
Start pierwszego boeinga, który w czerwcu 2007 roku z Rzeszowa poleciał prosto do Nowego Jorku był wielkim wydarzeniem. Dla całego Podkarpacia. Przez trzy lata samoloty za ocean wylatywały z lotniska w Jasionce dwa razy w tygodniu od czerwca do października. I choć w tym czasie z takiej możliwości skorzystały tysiące osób teraz został tylko baner. Bo LOT zawiesił połączenia tłumacząc to względami ekonomicznymi i UWAGA! brakiem samolotów. Gdy tylko LOT ogłosił, że połączeń nie będzie rozpoczęły się rozmowy z kolejnym przewoźnikiem.

Dziś te rozmowy nabrały bardzo konkretnego kształtu. Bo choć ustalenia szczegółów droga jeszcze daleka najważniejsze jest to, że Air Italy Polska jest poważnie zainteresowana uruchomienia połączeń właśnie na tej ważnej dla mieszkańców Podkarpacia trasie.
Do ustalenia jest jeszcze sporo ale i lotnisko i przewoźnik są dobrej myśli. Chętni do latania na tej trasie są cały czas. Potwierdzają to biura, które sprzedają lotnicze bilety. Lukę po zawieszonych bezpośrednich połączeniach LOT-u teraz zapełniła Lufthansa. Dzięki temu przewoźnikowi z Rzeszowa można latać m.in. do Nowego Jorku i Chicago tyle, że z przesiadką w Frankfurcie. Z takiej możliwości korzystają już nie tylko mieszkańcy Podkarpacia, ale coraz częściej także Ukraińcy i Słowacy.

Beata Wolańska
TVP Rzeszów