logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

 tvp rzeszowUczestnicy spotkania rozmawiali między innymi o roli i szansach podkarpackich firm w przemyśle lotniczym i kosmicznym. I o tym, jakie możliwości otwiera wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Eksperci przekonują, że inwestycje w przemysł kosmiczny to nie tylko najbardziej innowacyjny ale i dochodowy biznes.

 Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii nauk wykonało już ponad 70 elementów kosmicznych urządzeń. Najnowsze dzieło - makieta pierwszego polskiego satelity naukowego. Inne urządzenie wykonane w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych służy do obserwowania tego co przelatuje nad Polską na niskich orbitach okołoziemskich - pozwala też w porę informować o niebezpieczeństwie uderzenia w ziemie. Wykonywanie takich urządzeń w polskich uczelniach i instytutach badawczych powinno być teraz znacznie łatwiejsze. Polska od końca ubiegłego roku jest już członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej dysponującej rocznym budżetem aż 4 miliardów euro.

Zdaniem uczestników Forum Innowacji to także szansa dla podkarpackich zakładów lotniczych bo one wykorzystując najnowsze technologie najłatwiej mogą podjąć kosmiczne wyzwania. Już zrobiły to 4 firmy z Doliny Lotniczej, a w ich ślady chcą pójść kolejne. Inwestycje w przemysł kosmiczny są wyjątkowo kosztowne, ale też jak pokazuje przykład Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej najbardziej dochodowe. 1 euro zainwestowane w tę gałąź gospodarki przynosi 6 euro dochodu