logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Markowej koło Łańcuta podpisano dziś akt erekcyjny budowy Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Rodzina ta, nazywana przez mieszkańców samarytanami z Markowej, dokładnie 68 lat temu została rozstrzelana przez hitlerowców za ukrywanie swoich sąsiadów - Żydów. Dziś przy pomniku ku czci zamordowanych odbyły się też uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Najważniejsza część dzisiejszych uroczystości w Markowej - podpisanie aktu erekcyjnego budowy Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Markowej, samorządowcy, ale nie tylko. Zdaniem Eliego Żołkosia z biura naczelnego rabina Polski, muzeum w Markowej będzie odwiedzane przez Żydów z całego świata.
-”To były okropne czasy, okropne wydarzenia, pamiętajmy o tym, że Polska była jedynym miejscem, w którym groziła kara śmierci za ukrywanie i pomaganie Żydom, nawet jak się wiedziało, że sąsiad ukrywa Żydów i nie doniosło się na policję, za to również groziła śmierć, więc była to wyjątkowa odwaga i wyjątkowe okazanie serca i człowieczeństwa przez tych ludzi.”

Tacy właśnie byli Ulmowie. W swoim domu przez 2 lata ukrywali 8 Żydów. Za to zapłacili życiem. Niemcy rozstrzelali mieszkających u nich Żydów, a potem całą rodzinę, która im pomagała - Józefa i jego Żonę Wiktorię, która była w 9 miesiącu ciąży oraz sześcioro ich dzieci. To, że Ulmowie ukrywali Żydów, choć dobrze wiedzieli co im za to grozi, to świadectwo ich chrześcijaństwa i miłości do drugiego człowieka, której wszyscy powinniśmy się uczyć mówił w czasie mszy arcybiskup Józef Michalik.
-”Oddali życie za sąsiadów, za bliźnich, nawet nie za najbliższych przyjaciół, rodzinę, oddali życie, pomagając drugiemu człowiekowi uratować to życie.”

Takich rodzin jak Ulmowie z Markowej na Podkarpaciu było wiele. Muzeum ma być upamiętnieniem ich życia.
Tadeusz Bar - wójt gminy Markowa
-”Sam budynek w swojej formie jest bardzo nowoczesną architekturę i nie będzie tam tylko tradycyjny sposób pokazania eksponatów, ale część będzie zaprezentowana w bardzo nowoczesny sposób.”

Elżbieta Rączy - IPN w Rzeszowie
-”Koncepcja jest taka, że pierwszy dział ma być poświęcony Polakom i Żydom przed okupacją, ich relacjom, później w czasie okupacji, a trzeci dział to te osoby, które ratowały tych Żydów.”

Ostatni ma być poświęcony relacjom powojennym ocalałych Żydów z Polakami. Wykonawcą i koordynatorem prac przy powstawaniu nowej placówki są władze Muzeum Zamku w Łańcucie.
Wit Wojtowicz - dyr. Muzeum-Zamku w Łańcucie
-”To też jest szalenie ważne, żeby dysponując niewielką ilością pamiątek stworzyć, taką kreację, która będzie poruszała i będzie się łatwo przemieszczać z jednego zagadnienia do drugiego.”

Mimo, że od tragicznych wydarzeń minęło już 68 lat, ciągle pojawiają się nowe bulwersujące fakty.
Mateusz Szpytma - IPN w Krakowie
-”Dowódca tej ekspedycji karnej, która kazała zamordować Ulmów, Szallów i Goldmanów, w latach 50-tcy powrócił do Policji i był inspektorem Policji w Essens w północno-zachodnich Niemczech.”

Muzeum ma powstać w ciągu dwóch lat. Prace budowlane mają rozpocząć się jesienią. Samorząd województwa przekazał na ten cel blisko 6 i pół miliona złotych.

Karolina Bik