logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Pierwszy poważny kryzys w koalicji rządowej pomiędzy PO i PSL, może zdaniem politologów przełożyć się także na funkcjonowanie koalicji samorządowej. Przypomnijmy, że w sejmiku wojewódzkim głównymi rozdającymi karty podobnie jak w warszawskiej centrali są radni wybrani z rekomendacji Platformy i Ludowców wspierani przez najmniejszy klub SLD. W przypadku lokalnego parlamentu koalicyjną wytrzymałość testowana jest przy każdej ważniejszej decyzji dotyczącej czy to podziału pieniędzy na inwestycje czy ważnych stanowisk.

Kolorowa ale i ulotna jak te balony przy wejściu do urzędu marszałkowskiego tak w Polsce postrzegana jest każda polityczna koalicja także samorządowa. Jak przypominają politolodzy w podkarpackim sejmiku głównym spoiwem koalicyjnym nie jest bliskość programowa a niechęć do PiS-u. To właśnie temu ugrupowaniu partie PO-PSL i SLD odebrały możliwość samodzielnego rządzenia. A wiadomo, nie od dziś, że także w samorządzie skuteczniej podejmuje się decyzje gdy nie trzeba za każdym razem iść na polityczne kompromisy.

Uchwalenie budżetu województwa to najważniejszy test na wytrzymałość samorządowej koalicji ten test zarząd województwa ma już za sobą. Słyszmy, że na ponad 100 uchwał przyjętych przez zarząd kontrowersje wzbudziło zaledwie kilka.

Podkarpacka koalicja PO-PSL-SLD zdążyła dotrzeć się podczas układania planu finansowego na lata 2007-13. Ale przed nią dopiero półmetek działalności a to oznacza dużo innych testów. Testem będzie udzielenie absolutorium dla zarządu województwa. Na razie nic tu się nie dzieje nadzwyczajnego nie ma problemów w koalicji, które mogłyby się zakończyć jej rozpadem. Tym bardziej, że jak słychać nieoficjalnie Platforma przełknęła już stratę stanowiska marszałka.

O koalicyjnym porządku w zarządzie zdecydowali polityczni szefowie radnych. Choć PO i PSL ma po siedmiu radnych na województwem rządzi marszałek ludowców.

Podział wpływów w samorządowej koalicji też jest podobny do rządowego. PO odpowiada głównie za inwestycje i spółki, PSL za rolnictwo i ochronę środowiska a SLD za kulturę i edukację.