logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Już nie cztery ośrodki ale jeden obejmujący swym zasięgiem całe województwo zajmuje się teraz sprawami adopcji na Podkarpaciu. Po zmianie przepisów wszyscy psycholodzy i pedagodzy zatrudnieni wcześniej w Rzeszowie Tarnobrzegu, Krośnie i Przemyślu pracują teraz jako jeden zespół szukając nowych rodziców dla maluchów, które z różnych przyczyn nie mogą dorastać we własnych rodzinach.
Główna przyczyna reorganizacji to zmiana przepisów. Zgodnie z obowiązującą od początku roku nową ustawą za wszystko co związane z adopcją odpowiada samorząd województwa. To dlatego Ośrodek Adopcyjny stał się częścią podległego mu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Teraz pracownicy czterech ośrodków działają jako jeden zespół. To dla nich nowość. Bo dotychczas choć współpracowali mieli własne bazy danych o dzieciach i przyszłych adopcyjnych rodzicach, własne szkolenia dla nich i sprawdzone w praktyce procedury. Ale - jak przekonują - najważniejsze się nie zmieniło.

Wspólna - jedna dla całego województwa baza danych dzieci z uregulowaną sytuacją prawną i rodziców zakwalifikowanych i przeszkolonych do tworzenia rodzin adopcyjnych ma to łączenie maksymalnie przyspieszyć. W ubiegłym roku na Podkarpaciu prawie sto dzieci właśnie dzięki ośrodkom adopcyjnym znalazło nowe rodziny i miłość. Jak będzie w tym roku? Pracownicy ośrodka przekonują że nie chodzi o liczby ale o to aby ani jeden maluch z uregulowaną sytuacją prawną nie czekał. Bo każdy dzień w domu dziecka to o dzień za długo.

Beata Wolańska