logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

5 tysięcy tytułów takie zbiory ma już Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa. To przedsięwzięcie które kosztowało blisko 5 milionów złotych i dzięki któremu bez konieczności wychodzenia z domu można korzystać z cennych publikacji w tym z rękopisów i unikatowych starodruków. Wszystko oczywiście za pośrednictwem Internetu, bo w ramach projektu "biblioteka cyfrowa" książki pisma, czy dawne numery regionalnej prasy są skanowane i umieszczane w sieci.

Uruchomienie cyfrowej biblioteki nie byłoby możliwe bez tej pracowni - digitalizacji zbiorów - to miejsce, w którym dzięki specjalistycznym skanerom kopiowane są zbiory biblioteczne. Jedno takie urządzenie kosztuje ponad 200 tysięcy złotych.

Tomasz Majdasz, pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
-”Możemy na tym skanerze skanować formaty A-2, A3, A4, jakość jest nieporównywalna do tradycyjnego skanera, poza tym możliwości jakie ma ten skaner są praktycznie nieograniczone.”

Unijne dofinansowanie pozwoliło także m.in. zbudować system serwerowy, wykonać łącze światłowodowe i zatrudnić dodatkowych pracowników, którzy zajmują się takim utrwalaniem zbiorów bibliotecznych.

Michał Zadel, pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
-”Po procesie skanowania taki materiał jest przesyłany do pracownika, który w programie graficznym dokonuje korekcji retuszuje ten obiekt następnie jest przesyłany dalej robiony jest opis bibliograficzny.”

Dzięki cyfrowej bibliotece wszyscy zainteresowani mają dostęp do publikacji przez 24 godziny na dobę bez konieczności odwiedzania biblioteki wystarczy dostęp do komputera.

Barbara Chmura, p.o. dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
-”Można sobie np. obejrzeć nie wychodząc z domu rękopis z 1430 roku podpisany przez arcybiskupa Jana Rzeszowskiego, w którym zatwierdza uposażenie kościoła we wsi Buszce rękopis jest bardzo cenny ponieważ jest na pergaminie z oryginalną pieczęcią więc nie jest udostępniany na co dzień tylko w uzasadnionych przypadkach.”

Zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej tworzą wojewódzka i miejska biblioteka w Rzeszowie, biblioteki uczelnianie Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. W pierwszej kolejności o sieci wprowadzane są dokumenty publikowane przed 1945 rokiem, regionalia czyli książki czasopisma i dokumenty związane tematycznie z Podkarpaciem i Galicją oraz materiały naukowe i dydaktyczne uczelni z regionu. W sumie jest już 5 tysięcy tytułów a materiały w ramach projektu będą wprowadzane do systemu jeszcze przez 5 lat.