logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Około 800 milionów przeznaczonych jest na pomoc w walce z bezrobociem. Do tej pory z tych środków skorzystał już co 10. mieszkaniec regionu. W tym niepełnosprawni, studenci, absolwenci szkół wyższych czy osoby po 50. W przyszłym roku będą nowe dotacje. Mają wesprzeć przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców i szkoły.

Według najświeższych danych GUS-u Podkarpacie jest w pierwszej czwórce województw w Polsce z najwyższą stopą bezrobocia. W ciągu ostatnich miesięcy kształtuje się ona na poziomie 15 procent. W powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowanych jest obecnie ponad 130 tysięcy bezrobotnych.

To znacznie więcej niż przed rokiem. Unijny Program Kapitał Ludzki skierowany jest przede wszystkim do osób poszukujących pracy. Jak dotąd skorzystało z niego ponad 200 tysięcy mieszkańców regionu, w tym wielu przedsiębiorców. Z dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej skorzystało do tej pory osiem tysięcy osób, założono też ponad 300 unijnych przedszkoli i sfinansowano stypendia naukowe blisko 80 doktorantom oraz staże ponad tysiącu uczniów. Szkolenia zawodowe odbyło około 5 tysięcy niepełnosprawnych. Na dwa ostatnie lata obowiązywania programu, czyli do 2013 roku - Podkarpacie ma do wykorzystania jeszcze 800 milionów złotych. Na wsparcie z programu Kapitał Ludzki mogą też liczyć powiatowe urzędy pracy. To ważne, bo podkarpackie placówki dostaną w przyszłym roku z Funduszu Pracy o kilkaset milionów mniej na staże, stypendia i szkolenia zawodowe niż w latach poprzednich.