logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

To jedna z największych i najstarszych firm lotniczych w Polsce. Bo powstała w 1937 roku w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Prezydent Komorowski powiedział, że tak jak w czasach COP-u tak i dziś Polsce potrzeba marzeń o nowoczesności, ale z umiejętnością praktycznego wdrażania ich w życie. Prezydent odwiedził wydział obróbki mechanicznej, gdzie powstają komponenty silników lotniczych. Bo właśnie z tego od lat słynie rzeszowski zakład, zatrudniający dziś blisko 4 tysiące osób.
Marek Darecki, prezes WSK-PZL Rzeszów
-”Pokazałem panu prezydentowi zdjęcie sprzed 75 lat kiedy COP wizytował prezydent Mościcki - wtedy właśnie powstawała ta hala w której się znajdujemy. Dziś po 75 latach jest u nas prezydent Komorowski - jesteśmy w tej ale nie tej samej firmie.”

Prezydent przypominając twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego - powiedział, że Polsce zawsze dobrze służyli politycy, którzy myślenie i mówienie o Polsce zamieniali na działanie.
Bronisław Komorowski, prezydent RP
-”Tu kiedyś dała o sobie znać polska odwaga, konkretność bez ideologii, ale za to z ciężką pracą.”

WSK od 9 lat jest częścią wielkiej korporacji - United Technologies. To właśnie dzięki prywatyzacji firma zdobyła pieniądze na inwestycje i dostęp do najnowszych technologii. Podobne zmiany przeszło wiele podkarpackich zakładów lotniczych. Dziś widać, że były to odważne, ale mądre decyzje powiedział prezydent.
Bronisław Komorowski, prezydent RP
-”Dzięki temu wygrany jest Rzeszów, przemysł lotniczy i cała Polska, bo te osiągnięcia przekładają się na całą Polskę.”

Dziś w Polsce działa około 90 firm lotniczych. Wszystkie skupione są Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza - bo razem łatwiej im współpracować i walczyć o klientów na całym świecie. Już dziś roczna sprzedaż branży lotniczej w Polsce sięgnęła 1,5 miliarda dolarów.

Krzysztof Kuchaj