logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Samorząd województwa przygotowuje się do objęcia przewodnictwa w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Choć oficjalnie nastąpi to dopiero 1 stycznia 2012 roku - to czasu na zorganizowanie skutecznej promocji Podkarpacia jest mało. Stąd pomysł łączenia budżetów miast na wydatki związane z przebiciem się na europejskich rynkach. Np podkarpackiego trójmiasta Krosna, Sanoka i Jasła.
Dom Polski Wschodniej - to jedna z wielu podobnych do siebie kamienic znajdujących się w pobliżu centrum Brukseli. To właśnie tu dzięki połączeniu budżetów na duże wydatki - mogą pracować przedstawiciele województw: warmińsko mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Sylwester Pokrywka to nowy urzędnik, który w unijnej stolicy ma dbać o interesy Podkarpacia. Zabieganie o względy ważnych urzędników czy biznesmenów w drogiej Brukseli przerasta możliwości lokalnych samorządów. Stąd pomysł łączenia sił i oczywiście wydatków związanych z europejską promocją. Do tego pomysłu udało się już przekonać gospodarzy kilkunastu podkarpackich samorządów.
Burmistrz Jasła to jeden z przekonanych do pomysłu tworzenie specjalnego budżetu - na wydatki związane np z międzynarodową promocją podkarpackiego trójmiasta czyli: Krosna Jasła i Sanoka. Zarząd Rzeszowa już dorzucił 40 tysięcy do organizacji pierwszej prezentacji w Parlamencie Europejskim i na tym nie zamierza kończyć. Jedno z głównych założeń nowej strategii promocji Podkarpacia to przełamanie stereotypu, że siła tego regionu to przede wszystkim góry i piękne widoki. Podkarpacie chce także zaistnieć na czterech dużych konferencjach organizowanych w Brukseli dotyczących polityki wielkomiejskiej czy polityki wschodniej - a jedna z nich ma być poświęcona rewizji głównych europejskich korytarzy transportowych. Tę okazję chcą wykorzystać wszyscy zwolennicy budowy drogi VIA Carpatia.

Adam Mokrzycki