Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd ludzi na zewnątrz

 


Mieszkańcy Rzeszowa i okolic spotkali się w stolicy Podkarpacia, by wspólnie obchodzić rocznicę uchwalenia "Konstytucji 3 Maja". W uroczystościach, które odbyły się na rzeszowskim rynku udział wziął marszałek Władysław Ortyl.
 
Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Farnym, następnie uczestnicy, w asyście kompanii honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych, przemaszerowali pod pomnik gen. Tadeusza Kościuszki, gdzie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, odegrano hymn i podniesiono flagę.
 
 W uroczystościach udział wzięli między innymi: posłowie na Sejm RP – Krzysztof Sobolewski i Andrzej Szlachta, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, a także samorządowcy i przedstawiciele duchowieństwa.
 
Przed złożeniem kwiatów pod pomnikiem głos zabrał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl:
 

3 maja to symboliczna data, kiedy uroczyście demonstrujemy swoje przywiązanie do polskości i bogatych tradycji Rzeczypospolitej. W tym dniu silniej niż kiedykolwiek czujemy związek z historią polskiej państwowości oraz z tymi, którzy ją współtworzyli. Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Podczas trudnych lat zaborów dawała Polakom nadzieję na wolność i niepodległość, mobilizując ich do walki narodowowyzwoleńczej i nie pozwalając  na zgaśnięcie „ducha polskości”. To akt, który przez lata utrwalił się w świadomości całego narodu, jako symbol wolnej, niezawisłej Polski.

 
Marszałek w swoim wystąpieniu nawiązał również do sytuacji za wschodnia granicą:
 

Dziś potrzebujemy jedności, zarówno tej wewnątrz państwowej, jak i wewnątrz europejskiej. Musimy stawić czoła nowym problemom wynikającym z wojny w Ukrainie i jej skutków dla Europy oraz świata. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego musimy podejść do niego w sposób odpowiedzialny, na płaszczyźnie współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej, bo tylko razem możemy osiągnąć sukces - dodał marszałek Ortyl.

 
Głos zabrała również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart
 

Uwolniony ponad dwieście lat temu duch patriotyczny wciąż w nas w żyje. To on sprawia że nasz kraj tak prężnie się rozwija, dba o naszych obywateli, odważnie broni swoich interesów i głośno mówi o ważnych dla siebie sprawach na arenie międzynarodowej. Ten duch patriotyczny dodaje nam sił do działania pokazując jak wielki drzemie w nas potencjał.

 
Po wystąpieniach odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa, następnie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. 
 
Konstytucja 3 Maja przywróciła Polakom nadzieję, poczucie odpowiedzialności za swój kraj i była przez lata symbolem wolności i patriotyzmu.
 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu i zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP