Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Strażacy stoją na baczność

 


 

Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Podkarpaccy Strażacy 18 maja obchodzili swoje święto. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele Farnym w Rzeszowie pod przewodnictwem ks. Bp. Jana Wątroby. Całym uroczystościom uczestniczyły sztandary służb mundurowych z podkarpacia oraz orkiestra strażacka.

 

Chciałbym podkreślić, że nasze województwo podkarpackie może być naprawdę dumne z naszych jednostek strażackich. Ich profesjonalizm, determinacja i gotowość do działania są niezwykłe. Wielokrotnie udowodnili, że są pierwszą linią obrony w obliczu zagrożeń, jakie niesie ze sobą nie tylko ogień, ale i wszystkie inne sytuacje kryzysowe, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Dziękuję wszystkim strażakom za ich poświęcenie, oddanie i heroizm. Wasza praca nie jest łatwa, ale wykonywana z pasją i determinacją. Dziękuję również ich rodzinom za wsparcie, które jest nieocenione. Wszyscy jesteśmy dłużni naszym strażakom ogromną wdzięczność i szacunek – mówił Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego podkreślając zasługi naszych strażaków.

 

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka przyciągają strażaków z całego województwa podkarpackiego, w tym jednostki OSP (Ochotnicze Straże Pożarne), PSP (Państwowa Straż Pożarna) oraz inne służby ratownicze. Dalsza część obchodów odbyła się już w halach nowo wybudowanej jednostki strażackiej w Rzeszowie przy ul. Inwestycyjnej 8. 

 

Jest wyjątkowym darem to, że my – tu na Podkarpaciu – mamy wśród funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, jak i wśród ochotników tworzących jednostki na terenie województwa – ludzi, którzy pojmują swoje obowiązki jako realizację etosu służby drugiemu człowiekowi w różnych zagrożeniach” – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

 

 

W tym święcie z mundurowymi uczestniczyli także m.in.: posłowie RP - Zbigniew Chmielowiec, Tadeusz Chrzan, Kazimierz Gołojuch, Andrzej Szlachta, Wojewoda Ewa Leniart, Stanisław Kruczek członek zarządu Województwa Podkarpackiego, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, komendanci jednostek straży pożarnych i służb mundurowych z Podkarpacia i nie tylko.

 

Wielkie podziękowania należą się również pani wojewodzie i marszałkowi, którzy bardzo prężnie wspierają naszych strażaków. To nie tylko programy wspierające PSP, ale także i te mniejsze jednostki OSP. Nie było by tego wszystkiego bez tak dobrej współpracy z państwem – podkreślił dobrą współpracę straży pożarnej z jednostkami rządowymi i samorządowymi Zbigniew Chmielowiec – poseł RP.

 

Głównym celem obchodów jest oddanie hołdu strażakom za ich bohaterstwo, ofiarność i służbę społeczeństwu. Podczas uroczystości wręczone zostały, przez Wojewodę Ewę Leniart, odznaczenia i wyróżnienia dla strażaków, którzy wykazali się szczególną odwagą i poświęceniem w swojej pracy, a także tym którzy awansowali na wyższe stopnie. Takiego honoru dostąpiło ponad 120 strażaków z różnych miejscowości. W ten sposób nasza podkarpacka społeczność może wyrazić swoją wdzięczność i uznanie dla tych niezwykłych jednostek.

 

Galeria zdjęć: