Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Tłum ludzi stoi pod muralem.

 


Autor tekstu: Piotr Sitarz

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

W przededniu obchodów Dnia Solidarności i Wolności oraz rocznicy historycznego zrywu Polaków, przed siedzibą Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu, który upamiętnia i oddaje hołd pamięci ludziom „Solidarności”. W piątkowym wydarzeniu udział wzięła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. 

 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podziękowała inicjatorom tego pomysłu, zwracając uwagę na słuszność powstawania w przestrzeni Rzeszowa wizualnej reprezentacji niezwykle ważnego etapu w najnowszej historii Polski:

 

Ten mural to obraz marzeń i podejmowanych dla ich spełnienia działań tysięcy Polaków, którzy dla idei prawdziwie wolnej Polski, weszli na niezwykle trudną drogę walki z komunistycznym jarzmem – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Mural pn. „Nie ma wolności bez Solidarności” powstał na ścianie budynku Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” przy ul. Matuszczaka. Autorem muralu jest Paweł Wołos – artysta pochodzący z Góry Ropczyckiej. Projekt przedstawia dwa uniesione w górze palce na znak zwycięstwa, z wewnątrz wpisanymi postaciami ludzkimi i polską flagą,symbolizującymi przesłanie oraz wartości „Solidarności”. Istotne znaczenie muralu podkreśliła Małgorzata Jarosińska- Jedynak:

 

Ten wyjątkowy obraz jest również znakomitą lekcją historii dla młodych pokoleń Polaków, którym musimy przypominać, jak trudna i bolesna była ścieżka wiodąca do wolności, którą cieszymy się współcześnie. I jak trzeba dbać i zabiegać o to, aby tej wolności nie utracić. To dzieło jest jednocześnie formą uczczenia i upamiętnienia wszystkich tych, którzy działali złączeni ideałami „Solidarności” – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Po uroczystym odsłonięciu muralu zaproszone delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem Adama Matuszczaka. Następnie, w południe, rozpoczęła się msza święta w kościele przy Placu Farnym. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem hymnu państwowego, oraz hymnu„Solidarności”.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: W Rzeszowie odsłonięto mural „Nie ma wolności bez Solidarności”