Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie ogólne. Po lewej żołnierze stoją na baczność pod tablicą pamięci. Po prawej tłum ludzi.

 


Autor teksu: Natalia Mierzwa-Sowa

Kancelaria Zarządu UMWP

 

W Wiązownicy odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy spalenia miejscowości i zamordowania jej mieszkańców orz mieszkańców okolicznych miejscowości przez OUN UPA. Zarząd Województwa Podkarpackiego na obchodach reprezentowali wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Anna Huk.

 

Mszy świętej odprawionej w intencji pomordowanych przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej ks. bp. Krzysztof Chudzio, który w homilii mówił o pamięci historycznej oraz o wybaczeniu:

 

(…) A więc moralnym obowiązkiem jest pamiętać o takich wydarzeniach i czynimy to teraz. Ale celem nie jest w żadnym wypadku wzbudzenie nienawiści i zemsty. Wręcz przeciwnie. Chodzi o upamiętnienie bohaterów, aby się za nich modlić. Chodzi o przestrogę, aby nigdy nie dochodziło do takich czynów, a przede wszystkim, aby nie dochodziło do sytuacji, w których zło znajdzie jakikolwiek grunt na wzbudzenie – mówił.

 

Uroczystości zgromadziły wielu przedstawicieli strony rządowej oraz samorządowej. Obecni byli m.in. senator Mieczysław Golba, posłowie na Sejm RP - Anna Schmidt, Maria Kurowska, Piotr Uruskia także dyrektor generalny PUW Marcin Zaborniak oraz przedstawiciele powiatu, gminy, kultury, żołnierze i mieszkańcy wsi

 

Po mszy świętej w intencji pomordowanych, uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 78 lat. Miała również miejsce salwa honorowa oraz apel pamięci poległych. Wicemarszałek Piotr Pilch odczytał list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przygotowany na tę okazję:

 

Zbiorowa pamięć jest naszym moralnym obowiązkiem wobec zamordowanych, skazanych na niewysłowione cierpienie oraz koszmar tułaczki. Jest też sprawą ogromnej wagi dla tożsamości każdej wspólnoty, poczynając od najmniejszej, jaką jest rodzina, a na narodowej skończywszy. Pamięć ta powinna też pełnić funkcję przestrogi, chroniącej różnego typu zbiorowości przed powtarzaniem dawnych błędów, w tym przed uleganiem radykalnie zrywającym z chrześcijańskimi źródłami naszej cywilizacji, a tym samym przynoszącym duchowe spustoszenie, fanatycznym ideologiom – pisał w liście.

 

Uroczystości rocznicowe upamiętniły wydarzenia z 17 kwietnia 1945 roku, kiedy to oddziały UPA wspierane przez ukraińskich chłopów dokonały ataku na wieś Wiązownica, paląc połowę jej domów i mordując ok. 100 niewinnych osób, nie oszczędzając dzieci, kobiet i starców.  

 

Galeria zdjęć: