Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Tłum strażaków idących w defiladzie.

 


W Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody z okazji Dnia Strażaka. Podczas uroczystości odznaczony został sztandar Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. Tegoroczne obchody połączone są ze 150-leciem Rzeszowskiej Straży Pożarnej oraz 30-leciem Państwowej Straży Pożarnej. W strażackim święcie uczestniczył Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

W obchodach, które odbyły się na Placu Farnym udział wzięli parlamentarzyści: Zbigniew Chmielowiec, Wiesław Burz, Kazimierz Gołojuch, Mieczysław Kasprzak, Maria Kurowska. Obecni byli również: zastępca komendanta głównego straży pożarnej nadbryg. Krzysztof Hejduk, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Jerzy Cypryś, zastępca prezydenta Miasta Rzeszowa, Krystyna Stachowska.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława  w Rzeszowie,  którą odprawił ordynariusz diecezji rzeszowskiej, bp Jan Wątroba. Po nabożeństwie strażacy i zaproszeni goście przeszli na Plac Farny na uroczysty apel.

Wśród wielu punktów tegorocznych obchodów znalazło się tradycyjnie: złożenie meldunku oraz podniesienie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego. Podczas uroczystości odznaczono również sztandar Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. Ważnym elementem było wbicie gwoździ w pamiątkową tablicę, co zrobił m.in. przez marszałek Władysław Ortyl. Następnie wręczono odznaczenia państwowe, resortowe, korporacyjne oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe.

Przemawiając do strażaków i zaproszonych gości, komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej:

Już od ponad 30 lat służymy społeczeństwu. Państwowa Straż Pożarna, jako formacja mundurowa zastała przewidziana do walki z różnymi zagrożeniami. Ratujemy ludzkie mienie, zdrowie i życie od 1992 roku. Od ponad dwóch lat świat stawia przed nami nowe wyzwania, którym podołaliśmy  – mówił nadbrygadier Andrzej Babiec, komendant wojewódzki PSP.

Marszałek Władysław Ortyl przekazał strażakom pamiątkowe dyplomy. Z okazji trzech dekad funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej złożył wszystkim podkarpackim druhom życzenia i podziękowania za wspaniałą służbę:

„Doceniam i szanuję olbrzymi wkład podkarpackich Strażaków w funkcjonowanie naszego regionu i kraju. Wasza nieoceniona służba, udział w różnego rodzaju akcjach i wyzwaniach, jakie przynosi życie, sprawiają, że mieszkańcy Województwa Podkarpackiego mają większe poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że zawsze mogą liczyć na Waszą pomoc i wsparcie, niezależnie od okoliczności”.

W imieniu samorządu województwa życzenia i podziękowania złożył strażakom także wiceprzewodniczący sejmiku województwa – Jerzy Cypryś. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa Kuli oraz defiladą pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych.

Galeria zdjęć:

Autor tesktu: Anna Magda

Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP