Rzeszów w hołdzie Bohaterom
- Krzysztof Witek
Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP
W Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – Bitwę Warszawską, znaną również jako „Cud nad Wisłą”. To wyjątkowe święto, które łączy w sobie zarówno obchody Święta Wojska Polskiego, jak i upamiętnienie 104. rocznicy decydującej bitwy z 1920 roku, zgromadziło przedstawicieli parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, wojska, duchowieństwa oraz mieszkańców województwa podkarpackiego. Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Karol Ożóg i członek zarządu Małgorzata Jarosińska – Jedynak.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. W murach świątyni, będącej miejscem pamięci i modlitwy dla wielu pokoleń żołnierzy, zgromadzili się zarówno wojskowi, jak i cywile, aby w duchu jedności oddać cześć tym, którzy oddali życie za wolność Polski. Po zakończonej mszy świętej, oficjalna część obchodów odbyła się przed Tablicami Pamiątkowymi znajdującymi się przy Kościele Garnizonowym.
Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów oraz przeglądu pododdziałów i pocztów sztandarowych. Następnie, przy dźwiękach Hymnu Państwowego, na maszt została podniesiona flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Ceremonię otworzył Zastępca Dowódcy Garnizonu Rzeszów, płk Marcin Zalewski, który przywitał zgromadzonych gości i przypomniał znaczenie Bitwy Warszawskiej w kontekście historii Polski oraz całej Europy, jednocześnie podkreślając przy tym status polskiego żołnierza.
Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać okolicznościowych przemówień, w których mówcy nawiązywali do heroicznych czynów polskich żołnierzy walczących w 1920 roku. Uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania 103-letniego ppłk Stefana Michalczaka, ps. „Brzoza".
Małgorzata Jarosińska – Jedynak, członek zarządu województwa w swoim przemówieniu zaznaczyła, że Bitwa Warszawska była jednym z tych momentów, które zdecydowały o losach nie tylko Polski, ale i całej Europy.
Dzisiaj, podczas Święta Wojska Polskiego, składamy także hołd bohaterom w 104. rocznicę wielkiej Bitwy Warszawskiej, która zmieniła losy wojny polsko-bolszewickiej, stając się jedną z najważniejszych batalii we współczesnej historii. Zwycięstwo Wojska Polskiego zatrzymało pochód Sowietów na zachód, w głąb Europy, i ochroniło nasz kontynent – podkreśliła Małgorzata Jarosińska – Jedynak, członek zarządu.
Dla nas wszystkich dzisiejsza data jest wyjątkowa. Żyjemy w państwie, w którym tradycje wojskowe przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Patriotyzm, honor, miłość do ojczyzny były i są dla polskiego żołnierza wartościami najcenniejszymi - mówił poseł Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych.
Kolejnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych żołnierzy oraz osób cywilnych, które swoją działalnością w szczególny sposób przyczyniają się do pielęgnowania tradycji wojskowych oraz kultywowania pamięci historycznej.
Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas – Hul, wręczając medale, podkreśliła, że odznaczeni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem stanowią wzór dla innych.
Następnie, zgromadzeni goście wysłuchali Apelu Pamięci, podczas którego przywołano bohaterów, którzy oddali życie za wolną Polskę. Rozbrzmiewająca po nim Salwa Honorowa była wymownym przypomnieniem, że pamięć o poległych pozostaje żywa, a ich ofiara nie została zapomniana.
Kulminacyjnym punktem obchodów było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed Tablicami Pamiątkowymi. W tym akcie, pełnym symboliki, delegacje wojskowe, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz mieszkańcy oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w sierpniu 1920 roku. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, w której wojska polskie, pomimo przeważających sił przeciwnika, odniosły zwycięstwo, ratując nie tylko niepodległość kraju, ale także zahamowując rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.
To heroiczne zwycięstwo, znane również jako "Cud nad Wisłą", stało się symbolem niezłomnej woli narodu polskiego oraz geniuszu dowódczego Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego współpracowników. W uznaniu tego historycznego triumfu i jego znaczenia dla Polski i Europy, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w lipcu 1992 roku dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego.
Obchody tego święta odbywają się z pełnym ceremoniałem wojskowym, a ich centralnym punktem są uroczystości w Warszawie, w których uczestniczą najwyższe władze państwowe, przedstawiciele sił zbrojnych oraz liczni obywatele. Jednak w całym kraju, w mniejszych miejscowościach i miastach, organizowane są również lokalne uroczystości, które przypominają o znaczeniu tego dnia dla tożsamości narodowej i tradycji patriotycznej Polaków.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Facebook - serwis samorządu województwa