Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna stoi plecami. Przed nim pomnik.

 


Dźwięk syren, hymn narodowy, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów – tak przebiegały uroczystości oddające hołd jednemu z najtragiczniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego - Powstaniu Warszawskiemu. Przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie odbyły się uroczystości 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Samorząd województwa reprezentowali m.in. członek zarządu Stanisław Kruczek.

 

Na uroczystościach pojawili się także: poseł na sejm Teresa Pamuła, poseł na sejm Wiesław Buż, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy Rzeszowa.

 

List od marszałka Władysława Ortyla do zgromadzonych na placu uczestników obchodów odczytał członek zarządu Stanisław Kruczek. W liście marszałek podkreślał powody dla których ta rocznica jest tak ważna:

 

Powstanie Warszawskie to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, które współcześnie kształtuje świadomość patriotyczną Polaków. W 1944 roku Warszawa stała się symbolem Polski walczącej, której obywatele podnieśli broń, by przeciwstawić się zbrodniczej polityce pełnej przemocy, brutalnej, nieludzkiej i antypolskiej - pisał w liście marszałek Ortyl.

 

Obchody rozpoczęły się od wystawienia honorowego posterunku przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. Następnie dokładnie o godzinie 17:00, zabrzmiała syrena alarmowa, która miała przypomnieć, że 78 lat temu, właśnie o tej porze, wybuchło Powstanie. Na koniec uroczystości uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz odśpiewali pieśni powstańcze.

 

Obchody zakończyły się mszą św. w Kościele pw. Św. Krzyża w Rzeszowie w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.

 

Niech ta uroczystość zachęci nas do przemyśleń nad historią naszego kraju. Uczcijmy dziś wszystkich, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, za przyszłość swoją i kolejnych pokoleń Polaków. Chwała bohaterom – pisał w liście marszałek Władysław Ortyl.

 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, tzw. godzinie „W” i było skierowane przeciw okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Wybuch powstania był połączony z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego, a zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, prowadzonej w granicach II RP.

 

Walka w powstaniu była najwyższym aktem patriotyzmu i oddania idei wolnej Polski. Pomimo braków w uzbrojeniu i pomocy z zewnątrz, Polacy przez 63 dni walczyli z wojskami niemieckimi. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Powstanie było głównie zrywem młodych ludzi, często wręcz dzieci.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Fabecook | 78. rocznica Powstania Warszawskiego

Autor tekstu i zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP