Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie tłumu ludzi. Po lewej kobieta odwrócona plecami, Podaje flagę dziewczynce. Po prawej tłum ludzi z flagami.

 


Autor tekstu:Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

Autor zdjęć: Kancelaria Prezydenta

 

Z udziałem Pary Prezydenckiej odbyły się dziś obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło marszałka województwa Władysława Ortyla

 

Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, Aktów Nadania Obywatelstwa Polskiego oraz flag państwowych przedstawicielom organizacji i instytucji zasłużonych w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Jedną z flag oficjalnie przyznano województwu podkarpackiemu jako wyróżnienie za pomoc Ukrainie po wybuchu wojny. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał ją marszałek Władysław Ortyl.

 

Ten dzień ma istotne znaczenie nie tylko jako święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – tak bardzo mocno związane z naszą niepodległością, wolnością, ale to także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą – ponad dwudziestu milionów naszych Rodaków, którzy mieszkają, żyją poza Polską, a którzy pamiętają o swojej Ojczyźnie, pozostają z nią w łączności – podkreślał Andrzej Duda.

 

Ze względu na położenie województwo podkarpackie stało się naturalnym centrum logistycznym pomocy dla Ukrainy. Samorząd województwa razem z Podkarpackim Stowarzyszeniem Samorządów Terytorialnych uruchomił akcję pomocową wspierającą służby ratownicze w obwodach partnerskich: lwowskim, zakarpackim, tarnopolskim i iwanofrakiwskim  - podano w uzasadnieniu, gdy flagę odbierał marszałek Władysław Ortyl.

 

Druga prezydencka flaga również trafi do naszego regionu, a konkretnie do Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Odebrała ją prezes Maria Ryznar Fołta.

 

Galeria zdjęć: