Podkarpacie pamięta – 106. rocznica śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli
- Paweł Podgórski

Autor tekstu: Krzysztof Witek
Autorzy zdjęć: Paweł Podgórski, Sebastian Stankiewicz, Krzysztof Witek
Biuro prasowe UMWP
W dniach 5–6 marca 2025 r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 106. rocznicę śmierci pułkownika Leopolda Lisa-Kuli – bohatera walk o niepodległość Polski. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska oraz organizacji strzeleckich, które kultywują pamięć o tym wybitnym patriocie.
Obchody rozpoczęły się 5 marca na rzeszowskim cmentarzu Pobitno, gdzie na grobie pułkownika Leopolda Lisa-Kuli złożono kwiaty i zapalono znicze. W ceremonii uczestniczył wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg.
Główna część obchodów rocznicy rozpoczęła czwartkowa Msza Święta odprawiona w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. W obchodach zarząd województwa reprezentowali wicemarszałek Karol Ożóg oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu. W uroczystościach uczestniczył również Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego i radni Jolanta Kaźmierczak, Jerzy Cypryś oraz Jacek Magdoń.
Spotykamy się dziś w wyjątkowym dniu – 106. rocznicy śmierci pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. To bohater naszej podkarpackiej ziemi, człowiek, z którego powinniśmy czerpać wzorce. Dziś zgromadziliśmy się tu nie tylko po to, by o nim mówić, ale przede wszystkim po to, by wcielać w życie wartości, które mu przyświecały. Pułkownik Lis-Kula żył zaledwie 22 lata, ale przez ten krótki czas pozostawił po sobie niezatarte ślady w historii naszej ojczyzny. Jego serce biło w rytmie miłości do Polski. Dlatego wstąpił do Organizacji Strzeleckiej, a później walczył w Legionach Józefa Piłsudskiego. Dziś jego postawa pozostaje dla nas inspiracją. Niech jego odwaga, niezłomność i poświęcenie staną się dla nas wszystkich – a zwłaszcza dla młodego pokolenia – drogowskazem w codziennym życiu i służbie dla Ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom! – mówił podczas wystąpienia wicemarszałek Karol Ożóg.
W trakcie czwartkowych obchodów młodzież strzelecka złożyła uroczyste ślubowanie na sztandar Związku Strzeleckiego, kontynuując tradycję, której przed laty hołdował sam Leopold Lis-Kula. Po Mszy uczestnicy zgromadzili się przy pomniku pułkownika na Placu Farnym, gdzie odbył się uroczysty apel pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców.
Leopold Lis-Kula to postać, która na trwałe zapisała się w historii Podkarpacia i całego kraju. Młody oficer, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, już w wieku 17 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego, a niedługo później walczył w szeregach Legionów Polskich. Jego odwaga, niezłomność i oddanie ojczyźnie stały się symbolem dla kolejnych pokoleń patriotów. Zginął 7 marca 1919 r. w czasie walk pod Torczynem na Wołyniu, mając zaledwie 22 lata. Jego legenda do dziś inspiruje młodych strzelców i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy każdego roku oddają mu hołd.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Podkarpacie pamięta – 106. rocznica śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli