Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa mężczyzn w mundurach na scenie

 


Był koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, były też przemowy i brawa, nie mogło również zabraknąć wręczenia pamiątkowych odznaczeń – tak Podhalańczycy uczcili swoje doroczne święto połączone z 29. rocznicą powstania 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Na koncercie był obecny marszałek Władysław Ortyl.

 

21. Brygada Strzelców Podhalańskich to duma Podkarpacia. Ta elitarna, doskonale wyszkolona jednostka wielokrotnie już udowadniała swój profesjonalizm oraz bojowe przygotowanie. To nie tylko najliczniejsza brygada w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ale także formacja kontynuująca z wielką dbałością i oddaniem bogate tradycje i wyjątkową spuściznę jednostek górskich. Podhalańskie mundury wrosły w krajobraz Ziemi Podkarpackiej, stając się symbolem patriotyzmu i przywiązania do tradycji przodków – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

W trakcie wczorajszej  uroczystości zostały wręczone Honorowe Odznaki Pamiątkowe 21. BSP oraz statuetki Harnasia, którą otrzymał między innymi marszałek Władysław Ortyl. Wręczono również Wojskowe Odznaki Górskie I stopnia (złote).

 

Doroczne Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich imienia generała brygady Mieczysława Boruty-Spiechowicza przypada na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich.

 

21 BSP składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, 21 BSP jako lekki związek taktyczny jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: D. Kozik

Autor zdjęć:Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Biuro prasowe UMWP