Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi na cmentarzu

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Biuro prasowe UMWP

Autor zdjęć Katarzyna Kuśnierz

Urząd Gminy Tryńcza  

 

Oddanie hołdu ofiarom hitleryzmu na cmentarzu w Jagielle-Niechciałkach oraz rozstrzygniecie konkursu dla młodzieży, którego patronami jest Rodzina Ulmów – na Podkarpaciu trwają wydarzenia organizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

 

Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk wzięła udział w rozstrzygnięciu konkursu oraz wręczenie nagród dla uzdolnionej dzieci i młodzieży, którzy wystartowali w konkursie plastyczny zatytułowanym „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje”. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Najlepsze prace i ich twórcy zostali nagrodzeni podczas uroczystości w szkole w Markowej.

 

W Jagielle-Niechciałkach członek zarządu Anna Huk zapaliła znicze oraz złożyła - w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego – kwiaty na Cmentarzu Wojennym Ofiar Hitleryzmu.

 

W lesie na wschód od przysiółka Niechciałki, niedaleko od Przeworska, znajduje się Cmentarz Wojenny Ofiar Hitleryzmu. W latach II wojny światowej las ten był miejscem wielu egzekucji. Tu również grzebano osoby zamordowane w pobliskich obozach. W zbiorowych mogiłach spoczywają tu jeńcy sowieccy oraz Polacy, Żydzi, Romowie. Część ich szczątków została ekshumowana po wojnie z grobów w okolicznych miejscowościach i przeniesiona na cmentarz w Niechciałce. 

 

Na cmentarzu pochowano między innymi więźniów z obozów w Wólce Pełkińskiej i Pełkiniach. Tu spoczywają także rodziny Goldmanów i Szallów, którzy zamordowani zostali 24 marca 1944 roku w Markowej. To właśnie ich ukrywała rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów w swym domu w Markowej. To za pomoc tym ludziom Ulmowie zostali rozstrzelani wraz ze swymi dziećmi oraz ukrywanymi Żydami.

 

Galeria zdjęć: